Skip to content

Bee Gees – Spicks And Specks

Skupina Bee Gees občas bývá mylně označovaná za australskou. Trio bratří Gibbů, které tvořilo její srdce, ale pocházelo z Velké Británie (z ostrova Man). Nicméně právě na kontinentě protinožců slavili Bee Gees rané úspěchy. První píseň, která na skupinu upozornila také zbytek světa, byla Spicks And Specks.

Ve svých začátcích Bee Gees zpívali písničky svých o něco málo starších kolegů, jako byli Beatles nebo Hollies. Zároveň měli ambice prorazit i vlastní hudbou, kterou zpočátku skupině skládal nejstarší člen Barry (dvojčata Maurice a Robin byla o tři roky mladší). Právě on je také autorem jejich průlomového hitu Spicks And Specks, i když dominantní riff písně vymyslel Maurice na piáno. A harmonicky si navíc vypomohli v historii, melodie skladby vychází z Kánonu v D dur od německého skladatele Johanna Pachelbela.

A jak vlastně průlomová nahrávka vznikala? „Pamatuji se na nahrávací frekvence v Hurtsville s jistým gentlemanem jménem Ossie Byrne,“ vzpomínal po letech Barry. „Ono mu nás bylo trochu líto, protože jsme se nemohli vejít do žádných rozvrhů studií. Sám měl takové malé studio za jedním řeznictvím. A tak jsme probírali písničky, skládali a pracovali na nich celou noc. Vzniklo jich tam tehdy více, jednou z nich byla právě Spicks And Specks. Potom vedla jedna věc ke druhé, ani nás nenapadlo, že by z toho mohl být hit…“

Písnička se na podzim 1966 stala sice největším dosavadním zářezem skupiny v australské hitparádě (#5, zároveň #1 na nedalekém Novém Zélandu), jenže to už tehdy Bee Gees nestačilo. Ostatně Spicks And Specks byla jejich dvanáctým singlem a jak později vzpomínal Maurice: „Je úplně jedno, jestli se proslavíte v Austrálii, protože tam sláva znamená, že jste známí maximálně ještě v Nové Guineji a Tasmánii.“ Bee Gees se tedy rozhodli vyrazit zpět do rodné země, přesněji do tehdejšího světového hudebního centra – do Londýna. Přesto se zprvu zdálo, že to průlom v Evropě nebude. Barry vyprávěl: „Nat Kipner, šéf Spin Records, poskládal naše nahrávky na desku, a tu jsme poslali do Británie. Spicks And Specks zatím v Austrálii a Novém Zélandu dokázala všechno to, o čem jsme snili. Jenomže v Evropě a Anglii je to nezajímalo. Říkali si, že mají dost skupin a nepotřebují žádné další, alespoň tak jsme to vnímali. Naštěstí se pak ukázalo, že to tak není.“

Australský hit nakonec otevřel dveře do vydavatelství Polydor a nahrávka začala v Evropě zabírat, brzy figurovala v žebříčcích Dánska či Německa a zaujala i Británii. Když vzápětí vyšla novinka New York Mining Disaster 1941, začala se psát nová, skutečně celosvětová éra skupiny Bee Gees.
Spicks And Specks se nakonec stala velmi populární a díky tomu ji převzala i řada dalších skupin, přezpívali ji Status Quo či liverpoolští Searchers, českou verzi nahrála skupina Juventus v éře, kdy s nimi zpíval Karel Černoch (Sto kouzelnejch slok). Ve východním Německu zdomácněla v upravené verzi skupiny Puhdys pod názvem Wenn ein Mensch.