Skip to content

Beatles – Taxman

Ačkoliv byl dlouhá léta George Harrison v Beatles jako skladatel přehlížen, od roku 1965 s Johnem Lennonem a Paulem McCartneym stále více soupeřil o svůj prostor na deskách. První píseň, kterou se již kolegům definitivně vyrovnal, byla Taxman z alba Revolver. Ostatně Beatles ji docenili natolik, že s ní zmíněné album dokonce otevřeli.
Samotná skladba byla nikterak zaobaleně útokem na velmi tvrdý systém placení daní v Británii. Taxman v překladu není taxikář, jak by mohl soudit člověk neznalý angličtiny, ale výběrčí daní. „Zjistil jsem, jak obrovskou sumu peněz ve skutečnosti na daních odvádím,“ popisoval inspiraci Harrison. „Jste tak šťastní, že jste konečně přišli na to, jak si vydělat nějaké peníze. A potom zjistíte, co jsou to daně. Tehdy jsme platili devatenáct šilinků a šest pencí z každé libry (tedy 96 % z příjmu pozn.), se všemi těmi super extra daněmi to bylo směšné. Opravdu velký trest za to, že vyděláváte peníze. Tohle bylo na Británii zkrátka nechutné. Proto každý, kdo začal vydělávat víc, okamžitě odjel do Ameriky, nebo někam jinam.“
Spolukredit by – alespoň dle svých slov – měl mít také John Lennon: „Pamatuju, že mi (George) zavolal, jestli bych mu nepomohl s Taxmanem, jednou z prvních písniček, co napsal,“ vzpomínal John v roce 1980. „Dohodil jsem pár veršů do textů, protože to bylo to, o co mě požádal. Šel za mnou, v té době totiž za Paulem jít nemohl, ten by mu nepomohl. Nechtělo se mi do toho, říkal jsem si: ‚Ale ne, nechtějte po mně, abych dělal ještě na Georgových písničkách, mám dost práce se svými a Paulovými.‘ Ale měl jsem ho rád, nechtěl jsem ho ranit, tak jsem zatnul zuby a pomohl mu.“
Beatles začali na písni pracovat 20. dubna 1966 a natočili několik základních stop beze zpěvu, se kterými nebyli spokojeni. Do druhého dne proto vymysleli jiné aranžmá a skladbu předělali. Problém nastal se sólem na kytaru. George totiž prý nebyl schopný zahrát sólo, které si vymyslel, a to dokonce ani na poloviční rychlost. Podle vzpomínek zvukaře Geoffa Emericka tedy producent George Martin navrhl, co kdyby sólo zahrál Paul. Harrison prý neochotně souhlasil a nakonec se ze studia zcela vytratil, zatímco Paul své ostré sólo nahrál na jeden či dva pokusy. Přes skřípání zubů byl však George s Paulovým sólem nakonec velmi spokojen.
Na poslední chvíli se také Beatles rozhodli změnit text opakovacích vokálů Johna s Paulem a zapojili do textu konkrétní osoby – labouristického ministerského předsedu Harolda Wilsona a jeho politického oponenta z řad konzervativců Edwarda Heatha. Bylo to vůbec poprvé, kdy Beatles v písni použili skutečné jméno někoho z žijících osobností (paradoxně se právě Wilson velmi zasloužil o to, že byli Beatles o rok dříve vyznamenáni vysokými Řády britského impéria).
Až po několika dalších týdnech prací na albu Revolver padlo rozhodnutí, že Taxman bude úvodní skladbou alba. A až tehdy Beatles přidali úvodní „zahuhlané“ Georgovo odpočítávání písně, které mělo snad připomínat, snad parodovat někdejší start alba Please Please Me. Do něj slyšíme kašlání, brnkání na kytaru a také McCartneyho (skutečné) odpočítání tempa ve správném rytmu.
Ačkoliv Beatles v době vydání alba Revolver vyjeli na poslední turné, žádnou píseň z něj do svého setu nezařadili, nikdy tak živě Taxmana nezahráli. Až po letech ji znovu na koncertech oživil George Harrison a vydal ji v koncertní verzi i na albu Live In Japan, které natočil s Erikem Claptonem během turné v roce 1991 (v doprovodných vokálech byli tehdy aktuálně zmiňováni britský premiér Major a americký prezident Bush). Po Harrisonově smrti ji na vzpomínkovém koncertě v roce 2002 zazpíval Tom Petty doprovázený částí svých Heartbreakers.
V roce 1980 si základní baskytarový riff i kytarová sóla z Taxmana velmi okatě vypůjčila rocková skupina Jam pro svůj hit Start!.