Skip to content

Beatles – Help!

Na vrcholu beatlemánie v roce 1965 poslali Beatles do světa svůj druhý film, komedii Help!. Dlouho nebylo jasné, jak se film bude jmenovat, a proto také dlouho neexistovala jeho titulní skladba. Nakonec padl návrh na Help! (Pomoc) a John Lennon takříkajíc přes noc napsal potřebnou písničku.

Když jsem napsal Help!, skutečně jsem volal o pomoc,“ vzpomínal John v roce 1980. „Hodně lidí si myslí, že je to prostě rychlá rock and rollová písnička. Asi to ani mně tehdy nedocházelo, dostal jsem jednoduše úkol napsat písničku pro film. Ale později mi došlo, že jsem opravdu volal o pomoc,“ vyprávěl Lennon a ke svému stavu dodával: „Byl jsem tehdy tlustej jak Elvis, jen se podívejte na film, uvidíte, jak jsem tlustej, nejistej, prostě kompletně ztracenej. A zpívám o tom, jak to bylo, když jsem byl mladší a všechno to kolem, jak to zkrátka dřív všechno bylo jednodušší.“

Písnička vnikla tedy přímo na zakázku pro druhý film Beatles. Jeho pracovní název zněl Osm paží tě drží (Eight Arms To Hold You), snad s odkazem na tehdy aktuální hit Beatles Eight Days A Week. Nakonec se ale titul na poslední chvíli změnil na Help! a John k němu napsal i stejnojmennou píseň. I když, jak vzpomíná Paul McCartney, přispěl ke skladbě i on větší částí, než se mu obecně přiznává: „Seděl tam tehdy Dick Lester (režisér, pozn.), Brian Epstein (manažer), Walter Shenson (producent), my, možná taky Victor Spinetti (herec) a všichni jsme přemýšleli, jak by se to mohlo jmenovat. A najednou někdo řekl Help!. Já to nebyl, snad John nebo Dick Lester, jeden z nich. John šel domů, přemýšlel o tom a vymyslel základ té písničky, pak jsme si na to společně sedli u něj doma a dotáhli to. Neměl toho ještě hotového tolik, výsledek naší práce byl podle mě tak sedmdesát na třicet. Pro Johna. Mým hlavním příspěvkem byla ta doprovodná melodie.

Podobně jako v případě dřívějšího hitu Please Please Me byla i skladba Help! původně mnohem pomalejší. Teprve ve studiu s ní Beatles začali pracovat jinak a ve výsledku ji zásadně zrychlili. Nahrávání probíhalo v noci 13. dubna 1965 a Brouci písničce věnovali čtyři hodiny práce. George Harrison ze začátku nestíhal hrát správně rychlý kytarový riff před slokou, proto John pouze rytmicky bouchal do své kytary, aby měli správně doby a George pak mohl kytaru dotočit dodatečně. Johnovy rány do kytary jsou na nahrávce jasně slyšet, ačkoliv je zpravidla lidé mylně přisuzují Ringovu „šlapáku“.

Když singl vyšel v červenci 1965, těsně před premiérou filmu, stal se z něj obrovský hit a jednou z nejznámějších písniček skupiny. Přesto John Lennon úspěch komentoval slovy: „Help! se prodávala mnohem líp než předešlé singly I Feel Fine a Ticket To Ride. A stejně nám ho spousta fanoušků vytýkala. Říkali: ‚Ááá, Beatles už na nás kašlou, tohle není tak dobrý jako A Hard Day’s Night.‘ V tomhle nemůžete vyhrát, uspokojit všechny prostě nejde. Když to zkusíte, zůstanete někde mezi, a nakonec se na vás vykašlou všichni. Takže se musíte rozhodnout, co chcete dělat, a potom za tím jít.“

Perličkou je, že pro americké vydání Help! na stejnojmenném albu byl jako intro k písni připojen riff z průvodní melodie bondovek, který zazněl v jedné scéně filmu, ale se samotnými Beatles nijak nesouvisel. Píseň byla také jednou z prvních, pro kterou Beatles natočili televizní snímek, tedy předchůdce videoklipů.