Zemřel Roger Moore, agent 007

 • Kategorie: ČlánkyNovinky

  Ve věku 89 zesnul po krátké nemoci Roger Moore, nejstarší z hereckých představitelů Jamese Bonda. Tajného agenta Jejího veličenstva si zahrál v letech 1973 – 1985 v sedmi filmech, počínaje snímkem Live And Let Die. Vedle bondovek jej nejvíc proslavil seriál The Saint.

  Zprávu zveřejnila hercova rodina: „S obrovským zármutkem musíme oznámit, že náš milovaný otec, sir Roger Moore, zemřel ve Švýcarsku po krátkém, ale statečném boji s rakovinou.“

  Roger Moore, který ztělesňoval představu britského gentlemana i mimo filmové plátno, byl ještě o tři roky starší než první bondovský herec Sean Connery. Byl to právě Moore, kterého jako agenta 007 prosazoval duchovní otec postavy, spisovatel Ian Fleming. Hrál ve filmech Žít a nechat zemřít (1973), Muž se zlatou zbraní (1974), Špion, který mne miloval (1977), Moonraker (1979), Přísně tajné (1981), Chobotnička (1983) a Vyhlídka na vraždu (1985). Poté osmapadesátiletého herce v roli vystřídal Timothy Dalton.


  7e9896b06d778d017af85690b055fbe7
  Timothy Dalton, Roger Moore a Pierce Brosnan

  Moore se proslavil souběžně s rozjezdem bondovek hlavní rolí v akčním seriálu The Saint (kde si mimochodem malou roličku zahrála i Adina Mandlová). Celosvětová sláva ale přišla s nabídkou na post slavného špiona. Moore si jej nakonec střihl v sedmi filmech (stejně jako Connery, byť jeho díl Never Say Never Again z jiné produkční firmy občas nebývá do součtu započítáván). Právě v Rogerově éře se bondovky nejvíce odlehčily a staly se spíše akčními komediemi se sebe ironizujícím nádechem.

  6f6bcef664929dedb2c5807f99ca4ff5
  Sean Connery a Roger Moore

  Z dalších rolí na sebe upozornil rolí „hodného nacisty“ v dobrodružném filmu Athénin poklad (1979), v komedii Milenci na neděli (1980) si zahrál po boku Lina Ventury. Parodii na Bonda si střihl ve snímku Kletba Růžového pantera (1983). Mimo tento odlehčený žánr zaujal ceněným mysteriózním thrilerem Muž, který pronásledoval sám sebe (1970) natočeným ještě před bondovskou řadou.
  V poslední době pracoval na snímku Connemara Days s hereckým kolegou Brendanem Gleesonem („Pošuk Moody“ z Harryho Pottera). Dlouhá léta se také intenzivně věnoval charitativní činnosti pro UNICEF, kam jej uvedla Audrey Hepburn. Právě tato činnost mu v roce 2003 vynesla rytířský titul Sir.

  1977: Barbara Bach and Roger Moore, stars of the James Bond film 'The Spy Who Loved Me' leaning on the now-famous 'amphibious' Lotus Esprit. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)
  Barbara Bach (manželka Ringa Starra) a Roger Moore spolu hráli v bondovce Špion, který mne miloval


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...