Yes – Your Move (I’ve Seen All Good People)

 • Kategorie: ČlánkyHudební knihovna

  Yes hned svým prvním albem nasadili novou laťku progresivní rockové hudbě a s každým dalším albem ji stále zvyšovali. Jejich muzikanství doslova bralo dech a ukazovalo, že i pop a rock jde hrát na skutečně velmi vysoké technické úrovni. Dnes si připomeneme píseň známou jako I’ve Seen All Good People.

  Jde vlastně o dvě písně v jedné, i na LP desce The Yes Album je označena jako píseň složená z částí a) Your Move;  b) All Good People. Zatímco první část složil zpěvák skupiny Jon Anderson, druhou část napsal baskytarista a zpěvák Chris Squire. Na singlech byla ale zpravidla označena souborně buď jako Your Move nebo I’ve Seen All Good People a měla úctyhodných sedm minut.

  Anderson k první části řekl, že se mu inspirací staly šachy (v textu je řada frází odkazujících na šachovou partii), které vzal jako symboliku pro život: „Život, to je hra strategicky naplánovaných situací, které se před vás staví. Vy se musíte naučit, jak s nimi naložit a žít. Občas jsou dveře dokořán a občas se vám zavřou před nosem. Myšlenka je taková, že jsme obklopeni duchem, nebo Bohem nebo nějakou energií, se kterou musíme najít souznění, uvědomit si, kdo jsme.“ Zároveň měl text písně protiválečný charakter (v době vydání desky stále ještě pokračovala válka ve Vietnamu).

  Některé verše byly inspirovány písní Instant Karma! Johna Lennona a v závěru zazní úryvek další Lennonovy písně Give Peace A Chance. Sami Yes motivy z písně zapojili ještě do skladby Nine Voices (Longwalker), kytarista Steve Howe první část skladby později znovu natočil na své album Natural Timbre. I’ve Seen All Good People nazpíval také herec Robert Downey Jr. (Iron Man, Sherlock Homes…) na album The Futurist. Zazněla i v několika filmech (Na pokraji slávy, Dick nebo Nixon s Anthonym Hopkinsem).

  Písnička se v podání Yes stala jejich vůbec prvním hitem v singlovém žebříčku a dodnes nechybí na koncertech kapely i jejích sólových členů.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...