Small Faces – My Mind’s Eye

 • Kategorie: ČlánkyHudební knihovna

  Kapela Small Faces nenechala od prvního singlu (Whatcha Gonna Do About It) nikoho na pochybách, jaký talent se v ní skrývá. Pouze jediný singl (I’ve Got Mine) nezabodoval v britském žebříčku, kam jinak spolehlivě vyskočila každá „pětačtyřicítka“, kterou fanouškům nabídli. Jednou z nejúspěšnějších byla My Mind’s Eye.

  Šestý singl kapely navazoval na jejich autorskou žebříčkovou jedničku All Or Nothing v roce 1966. Kapela ovšem vůbec netušila, že pracuje na svém budoucím hitu. Jednoduše jim jednoho večera vybyl čas ve studiu, který vyplnili rychlovkou, písní určenou na další album nebo B stranu singlu. Ani ji nepovažovali za dokončenou a dostala nálepku demo snímek. Jenomže za jejich zády věci nabraly jiný směr.

  Vánoce byly odjakživa šikovným termínem k vydávání desek. A když kapela Small Faces vyrazila na turné před Vánoci roku 1966, manažer si uvědomil, že by to rychle chtělo vydat ještě jeden singl, který by udělal radost fanouškům i peněženkám managementu skupiny. Prošel hotový materiál, a aniž by to skupina tušila, vydal nový singl kapely, nedokončenou nahrávku písně My Mind’s Eye. „Byla to prasárna, nikdo jsme neměli ani tušení, že se to chystá,“ komentoval později vydání bubeník Kenney Jones a dodal k ní: „Ta písnička byla tak komerční, že to zní spíš jako nějaká vánoční koleda.“ Nebylo divu, pro část melodie autoři Steve Marriott a Ronnie Lane využili britskou vánoční koledu Angels We Have Heard On High (přesněji její francouzskou melodickou předlohu Les Anges Dans Nos Campagnes).

  Jenomže singl vyletěl v žebříčku mezi největší hity, a tak se k němu i Small Faces vyjadřovali jako k novému stylu. „Má to takovou pěknou náladu,“ řekl tehdy zpěvák Steve Marriott listu Melody Maker. „Myslím, že jsme s fanoušky na stejné vlně, neodradí je to. Prostě děláme věci, kterým sami věříme.“ Na otázku, zda skutečně použili zmíněnou koledu, Steve odpověděl: „Jo, vždyť je to parádní, úžasné. On někdo někde řekl, že ten chlápek, co to napsal, se při poslechu My Mind’s Eye asi obrací v hrobě, ale jsem si jistý, že by to vzal.“

  V pozadí ale došlo k poměrně kuriózní situaci – singl sice seděl v první pětce hitů, ale kapela se kvůli tomu, že je vydavatelská firma Decca a manažer Arden vynechali z rozhodnutí, natolik s dosavadním managementem pohádala, že rozvázala všechny dosavadní smlouvy. Novou vydavatelskou smlouvu podepsali s firmou Immediate, kterou založil manažer Rolling Stones Andrew Loog Oldham. Pod jeho křídly pak vydali další Top 10 hity jako Itchycoo Park, Tin Soldier nebo Lazy Sunday.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...