Získá Paul McCartney zpět práva na písničky Beatles?

 • Kategorie: Novinky

  Podle nového zákona přijatého v USA by se autorská práva na písničky bez ohledu na vlastníka měla 56 let od jejich vzniku vrátit původnímu autorovi. Díky tomu by se práva na písničky Beatles měla počínaje rokem 2018 začít každoročně vracet Paulovi McCartneymu (bude mu 76 let). Toho totiž svého času „přeplatil“ Michael Jackson a práva koupil.

  Jak je možné, že práva na Beatles měl Michael Jackson?

  Od prvních desek Beatles spravovala práva na písničky dvojice John Lennon / Paul McCartney firma Northern Songs. Co taková vydavatelská firma dělala? Starala se o písničky autorů, dělala jim reklamu, nabízela je dalším zpěvákům k dalšímu nahrávání, prodávala je do reklam apod. Skladatel firmě svěřil právo prodávat své zboží, firma pak žila z procent, která jejich písničky vydělávaly, z čehož měl přirozeně další podíl i autor. Všichni byli spokojeni, ale záleželo na podmínkách smluv, zda byla výhodná skutečně pro všechny.

  Když Beatles vydali první singl Love Me Do, byl z toho slušný úspěch, ale zdaleka ještě ne hit číslo jedna. Skupina potřebovala, aby jejich písničky byly vidět. George Martin, producent Beatles, proto nabídl jejich manažerovi Epsteinovi, aby najal  jeho kamaráda Dicka Jamese, který má sice malou vydavatelskou firmu, ale o to víc se bude o své svěřence starat. A měl pravdu, Dick James jediným telefonem dostal Beatles s jejich druhým singlem Please Please Me do britské televize a jejich sláva začala zářit. James proto založil firmu Northern Songs, která pak spravovala všechny písničky Lennona s McCartneym. A nebral si málo, jeho podíl na výdělku činil 50% (dnes je standardnější 25%). Jenže tehdy nikdo netušil – a nejméně jistě oni sami – jakou továrnou na peníze Beatles vzápětí budou.

  Firma Northern Songs se brzy stala zlatým dolem s milionovými obraty. A zkušenosti získávali také Beatles, zejména Paul McCartney brzy pochopil, že v hudebním světě zdaleka nevydělávají jenom koncerty. Sám mimo jiné vlastní od roku 1976 práva na písničky jednoho ze svých idolů Buddyho Hollyho, povedlo se mu také odkoupit jediné dvě písničky z katalogu dvojice Lennon/McCartney, které firma Northern Songs nevlastnila (první singl Love Me Do / P. S. I Love You). A byl to právě McCartney, který na počátku 80. let radil svému kamarádovi Michaelu Jacksonovi, aby investoval do hudebních práv. Jackson tehdy poznamenal, že jednou koupí písničky Beatles a Paul se tomu zasmál…

   

   

  Poprvé Beatles propásli svou šanci v roce 1969 ještě před rozpadem kapely. Dick James se tehdy chystal do důchodu. Sešel se s Beatles, ale jednání nikam nevedlo a nakonec bez jejich vědomí prodal svůj podíl Northern Songs firmě ATV (Associated Television) za 2,5 milionu dolarů. Beatles tehdy už měli vlastní vydavatelskou firmu Apple, ale právně byli s Northern Songs svázaní ještě na čtyři roky. Skupina zvažovala dokonce koupit celé ATV, z čehož ale sešlo a kapela se vzápětí rozpadla. Navíc byli Lennon s McCartneym jako tým nuceni psát písničky pro ATV až do roku 1973, z čehož se „vykoupili“ odprodejem svých podílů v Northern Songs (za necelých šest miliónů dolarů). Písničky ale pochopitelně vydělávaly dál, a navíc stále víc peněz.

  V roce 1984 šla firma ATV Music do prodeje. McCartney a vdova po Lennonovi Yoko Ono měli přednostní práva. Jenomže Paul cenu považoval za přemrštěnou (necelých 50 miliónů dolarů) a předstíral nezájem, chtěl ji dostat níž, k čemuž přesvědčil i Yoko. Jenomže nepočítal s tím, že někdo jiný ji bude akceptovat. A tím někým byl právě Michael Jackson, který nakonec za písničky zaplatil sumu kolem 40 miliónů. Od té doby přátelství mezi oběma zpěváky duetů jako Say Say Say, The Man nebo The Girl Is Mine znatelně ochladlo. V praxi to totiž znamenalo, že kdykoliv kdokoliv – a to včetně samotného Paula – zazpíval nějakou písničku Beatles, centíky se za to sypaly Jacksonovi.

  V roce 1990 se Jackson s McCartneym nechali spolu vyfotit, aby vyvrátili spekulace, že jsou z nich nepřátelé. Ve skutečnosti ale jejich vztah skutečně ochladl a už spolu nikdy nespolupracovali

  Situace se změnila se zhoršující se finanční situací Michaela Jacksona. Jakkoliv se to zdá nemožné, zpěvák žil na takové úrovni, že se brzy začal zadlužovat milionovými částkami. Aby se vyhnul krachu, částečně prodal práva firmě Sony, resp. v roce 1995 „spojili své síly“ v partnerství jako Sony/ATV Music Publishing, což Jacksonovi vyneslo dalších téměř sto miliónů dolarů, ale do budoucna také poloviční vlastnictví. V roce 2006 si v tíživé finanční situaci Jackson od Sony půjčil 300 miliónů a snížil své vlastnické podíly na čtvrtinu. Další jednání mezi zpěvákem a firmou už nebyla veřejná, přičemž Jackson v roce 2009 zemřel. V novinách se sice objevily spekulace, že v závěti McCartneymu písně odkázal, ale šlo pouze o bulvární „kachnu“. Většinovým vlastníkem je navíc stále firma Sony, i když nový zákon by toto vlastnictví mohl značně upravit.

  Paul McCartney mluví mimo jiné o Jacksonovi v pořadu Davida Lettermana


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...