Zesnula jedna z prvních rock and rollových bubenic

 • Kategorie: Novinky

  Na počátku šedesátých let sice již mnoho dívek zpívalo rock and roll, ovšem málokterá se ujala zároveň i nějakého hudebního nástroje. Kupříkladu bubenic bylo tehdy jako šafránu. Jednou z průkopnic tohoto nástroje se stala Anne „Honey“ Lantree ze skupiny The Honeycombs. Nyní odešla ve věku 75 let.

  Kapela The Honeycombs se vyšvihla díky několika věcem – přirozenému talentu muzikantů, skladatelskému zázemí hitmakerů Howard – Blaikley, experimentálnímu zvuku svého producenta Joea Meeka a právě dívčí bubenici, jejíž přezdívka Honey (Zlatíčko) dala skupině i nové jméno. Skupina vystřelila díky svému prvnímu singlu Have I The Right, který v roce 1964 zabodoval na 1. místě v Británii a 5. ve Spojených státech.

  Anne Margot Lantree pocházela z městečka Hayes v britském Middlesexu a pracovala jako pomocnice v kadeřnictví. Kolega kadeřník Martin Murray byl členem skupiny původně pojmenované The Sheratons, kde začala bubnovat a občas také zpívat. Na basu hrál její bratr John, na kytaru Alan Ward a hlavní hlas zpíval Dennis D’Ell. Skupina úspěšně prošla konkurzem u producenta Meeka, nervově nepříliš vyrovnaného muže, který ale úspěšně experimentoval se studiovým zvukem (obdobně jako v Americe Phil Spector), což mu přineslo velké renomé (jím produkovaná nahrávka Telstar skupiny Tornadoes se stala prvním hitem #1 britské skupiny v USA).

  Skladatelé Ken Howard a Alan Blaikley (spojení např. se všemi hity Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick And Tich) se kapely ujali jak autorsky, tak jako manažeři a pro Honeycombs nastaly zlaté časy. Koncertní turné i televizní vystupování po celém světě, další hitové singly jako I Can’t Stop, Is It Because, Something Better Beginning nebo That’s the Way (duet Dennise a Anne) a skupina rázem patřila k největším britským hvězdám své doby. Bohužel nedokázala reagovat na rychlé hudební změny, v polovině 60. let pomalu ztratila dech a upadla v zapomnění. O come back na revivalovou scénu se pokusila v 90. letech.

  Díky úspěchu ovšem Anne „Honey“ Lantree inspirovala další generaci dívek, které se prosadily v rock and rollu nejen jako zpěvačky, ale také jako hráčky na rockové hudební nástroje. Anne zemřela 23. prosince 2018 z blíže nepublikovaných příčin ve věku 75 let.

  The Honeycombs – Have I The Right (1964)

  The Honeycombs – That’s The Way (1965)


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...