Zemřel Ray Thomas, rockový flétnista, který hrál na Karlově mostě

 • Kategorie: Novinky

  Skupina Moody Blues, která bude letos uvedena do Rock and rollové síně slávy, se nejvíce proslavila hitem Nights In White Satin. Píseň mimo jiné zaujala krásným sólem na flétnu, na kterou ve skupině hrál zpěvák a multiinstrumentalista Ray Thomas. Se skupinou působil čtyři desetiletí, nyní podlehl rakovině ve věku 76 let.

  Ray Thomas na počátku 60. let vedl vlastní skupinu El Riot and the Rebels, vzápětí se však stal jedním ze zakládajících členů právě Moody Blues, ačkoliv post hlavní zpěváka přenechal Dennymu Laineovi. Hrál tak v kapele už v době jejích rhythm and bluesových začátků, kdy slavili úspěch po celém světě s hitem Go Now (1964). Výrazněji se ale v rámci kapely prosadil až po její transformaci na art-rockovou skupinu s kultovním albem Days Of Future Passed (1967).

  Téměř na každé další album přispěl dvěma skladbami jako autor i sólový zpěvák, nejslavnější zůstala Legend Of A Mind (1968) věnovaná někdejšímu propagátorovi halucinogenu LSD Timothymu Learymu. Zaujaly i apokalyptická Dear Diary (1968) nebo love song For My Lady (1972). Vedle zpěvu a flétny hrál i na další zejména dechové nástroje, které ozvláštňovaly psychedelické skladby skupiny (saxofony, hoboj, lesní roh nebo harmoniku). V 70. letech vydal i dvě úspěšná sólová alba. Kapelu opustil v roce 2002, kdy ze zdravotních důvodů odešel do důchodu. Několik let bojoval s rakovinou prostaty, která se mu nyní stala osudnou, zemřel ve čtvrtek 4. ledna.

  Moody Blues, Legend Of A Mind (1968)

  V souvislosti s naší republikou bývají Moody Blues připomínaní s rokem 1968, kdy přijeli do Prahy odehrát koncert, ale po invazi vojsk Varšavské smlouvy je britská ambasáda ještě před hraním odvolala. Podle vzpomínek Justina Haywarda, kytaristy a zpěváka skupiny, se kapela důvody rychlého odjezdu dozvěděla až po návratu do Londýna. Na Karlově mostě stihli pouze natočit promo snímky písní Nights In White Satin a Voices In The Sky pro pořad francouzské televize Europarty, v němž vystoupili i Marta Kubišová, Helena Vondráčková a Václav Neckář.

  Moody Blues na Karlově mostě s písněmi Nights In White Satin a Voices In The Sky (ve zkráceném záznamu bylo bohužel právě Thomasovo flétnové sólo vystřiženo)


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...