Zemřel Peter Green

 • Kategorie: Novinky

  V sobotu 25. července odešel ve věku 73 let jeden ze zásadních hudebníků zejména éry konce šedesátých let, člen Fleetwood Mac nebo John Mayall’s Bluesbreakers, kytarista, skladatel a zpěvák nelehkého osudu Peter Green. Zesnul z přirozených příčin v poklidu ve spánku.

  S Johnem Mayalem nahrál klasické album A Hard Road (1967), poté založil s několika spoluhráči Fleetwood Mac, s nimiž natočil nesmrtelné skladby jako Albatross, Oh Well, Black Magic Woman nebo osobní konfesi Man Of The World. Jeho profesní i osobní život však stále více komplikovaly osobní problémy, psychická nemoc (schizofrenie) a bohužel také drogy. Rozdal svůj majetek, pohrdal osobním vlastnictvím, opakovaně se léčil i v psychiatrických ústavech.

  Mick Fleetwood k tomu po letech řekl: „Měl jsem tehdy s Peterem rozhovor, on začínal být přímo posedlý tím, že bychom neměli vydělávat peníze, chtěl, abychom všechno rozdali. Já mu na to řekl, ať to klidně udělá, ale že já to udělat nechci a že si nemyslím, že bych pro to byl horší člověk.“ Sám Green později řekl: „Cítil jsem, že mám příliš peněz na to, abych byl šťastný a zůstal normální. Tisíce liber jsou pro pracujícího člověka silné pokušení. A je cítil, že jsem si je nezasloužil.“

  V pozdějších letech se jeho stav zlepšil, byť dle Fleetwooda vůbec nedokázal sám sebe docenit a měl takřka nulové ego (ačkoliv byl v roce 1998 uveden i do Rock and rollové síně slávy). Zamiloval si zejména malování a rybaření, přesto se vrátil i k vystupování. Letos Mick Fleetwood k Peterově poctě zorganizoval benefiční koncert, jehož se vedle členů Fleetwood Mac zúčastnili muzikanti jako Pete Townshend (The Who), Billy Gibbons (ZZ Top), Steven Tyler (Aerosmith) nebo David Gilmour (Pink Floyd).

  S Greenem se loučí mnohé další legendy, zpěvačka Stevie Nicks (s níž se v sestavě Fleetwood Mac minul) zalitovala, že si spolu nikdy neměli příležitost zahrát. Slova úcty o něm napsali na sociální sítě např. Cat Stevens, Geezer Butler (Black Sabbath), Billy Idol, Gene Simmons, Pal Stanley (Kiss), Bernie Marsden (Whitesnake), Slash (Guns N‘ Roses), Peter Frampton, Kirk Hammett (Metallica), Stevie Van Zandt (E Street Band) a mnozí další.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...