Zemřel Neil Innes

 • Kategorie: Novinky

  29. prosince 2019, krátce po svých 75. narozeninách, zemřel náhle britský hudebník a herec Neil Innes, člen formací The Bonzo Dog (Doo-Dah) Band a The Rutles a významný spolupracovník Monty Pythonů.

  Neil James Innes (na snímku první zleva) se narodil 9. prosince 1944 v Danbury v Essexu, ale své mládí strávil v západním Německu, kde jeho otec pracoval pro britskou armádu. Neil chodil na hodiny klavíru, sám se naučil hrát na kytaru. Po návratu do Británie spoluzaložil na vysoké umělecké škole, kde studoval dramatický obor, The Bonzo Dog (Dada / Doo-Dah) Band. Spolu s Vivianem Stanshallem (který tragicky zemřel v roce 1995 při požáru svého domu) byl hlavním autorem skladeb pro tuto skupinu, která v letech 1967 – 1972 vydala pět alb a v roce 1968 dokonce dobyla #1 britského žebříčku s Innesem zpívanou písní I’m the Urban Spaceman v produkci Paula McCartneyho.

  Bonzo Dog Band rovněž účinkovali v dětském televizím seriálu Závada není na vašem přijímači, který spoluvytvářeli budoucí členové Montyho Pythona Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin a Terry Gilliam. Innes se skupinou Monty Python později pracoval na jejich gramofonových deskách jako hudebník, po odchodu Johna Cleese z show Létající cirkus se Innes prosadil i jako spoluautor písní a skečů, přičemž se stal neoficiálním „sedmým Pythonem“. Objevil se i ve Svatém Grálu (role minstrela bojácného sira Robina) a Životě Briana (nedomrlý samaritán bojující s gladiátorem).

  V polovině 70. let se Neil spojil s Erikem Idlem v jeho novém projektu Rutland Weekend Television. Spolu dali dohromady fiktivní skupinu The Rutles a nápad s „předslavnou čtyřkou“ (která si dělala legraci z Beatles a jejich historie) dotáhli v roce 1978 do konce vynikajícím parodickým snímkem All You Need Is Cash (Všechno, co potřebuješ, jsou prachy), s obrovskou podporou a spoluúčastí George Harrisona. Ten se vyjádřil, že film s Rutles vystihl historii Beatles lépe než nějaký suchopárný dokument. Innes byl autorem všech písní a ve filmu se objevil v úloze Rona Nastyho (Špíny), zpodobnění Johna Lennona. V 80. letech se Innes věnoval tvorbě pro děti, v další dekádě se objevil na několika reunionových koncertech s The Bonzo Dog Bandem. Jako dlouholetý přítel George Harrisona vystoupil s ostatními Pythony na Koncertu pro George v roce 2002. V posledních letech příležitostně účinkoval s vlastním uskupením The Idiot Bastard Band. V roce 2008 byl o Neilu Innesovi natočen hudební dokument Sedmý Python.

  Ouch!, Neil Innes „v roli“ Johna Lennona ve skupině The Rutles


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...