Odešel Marián Varga

 • Kategorie: Novinky

  Včera ve věku sedmdesáti let zemřel Marián Varga, jedna z nejvýraznějších postav československé a slovenské rockové scény. Jeho jméno je spojeno s legendárními kapelami Prúdy a Collegium Musicum. Osobností byl ovšem především sám za sebe.

  Skladatel, pianista, klávesista, varhaník Marián Varga pocházel ze Skalice a hudbu studoval na Bratislavské konzervatoři. Všeobecně známým se stal spolu se skupinou Prúdy na konci 60. let, kdy vznikla do jisté míry kultovní deska Zvoňte, zvonky (1969), pro kterou složil většinu melodií on. S leaderem kapely Pavlem Hammelem výrazně spolupracoval i v dalších letech, kdy byl souběžně oporou progres-rockové skupiny Collegium Musicum, působící zejména v 70. letech. K vrcholným patří jejich album Konvergencie z roku 1971. Jeho spoluhráči zde byli např. Fedor Frešo, Dušan Hájek nebo František Griglák. Vedle vlastních skladeb Varga se spoluhráči s oblibou posluchačům nabízeli rockové variace prací klasických skladatelů. Collegium Musicum naposledy vystoupilo vloni v červnu na Valašském špalíčku.

  Mariána Vargu trápily vleklé zdravotní problémy, včetně nádorového onemocnění. Poslední vystoupení absolvoval na vozíku, přesto se nevzdával. Zemřel ve středu 9. srpna v ranních hodinách.

  Dlouholetý spolupracovník Pavol Hammel napsal: „Bol to výnimočný človek aj ako spolupracovník, aj ako kamarát. Mnoho sme toho spolu vytvorili, bol pre mňa veľmi inšpirujúci. Je to veľká škoda. Mariánovi zvonky dozvonili, ale v našich srdciach budú zvoniť navždy.“ Odchod legendy komentovaly i české hvězdy. „Ach bože, Marián Varga! RIP kamaráde!“ napsal na svůj Facebook zpěvák Michal Prokop. „Někdy jsem měl pocit, že je propojený s takovým tím muzikantským bohem, a dohromady jim to nějak jde,“ řekl Petr Janda. Slovy chvály a uznání nešetřili např. také Miroslav Žbirka, herec Martin Huba, Ondřej Hejma nebo klávesista skupiny Lucie Michal Dvořák.

  Foto: Jindřich Mynařík

  Collegium Musicum, Piesne z kolovrátku

  Prúdy, Poď so mnou

  Prúdy, Možno


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...