Zemřel král – Fats Domino

 • Kategorie: Novinky

  Odešel jeden z králů rock and rollu Antoine Dominique Domino Jr., kterého celý svět znal pod jménem Fats Domino. Pianista a zpěvák nesmrtelných hitů jako Blueberry Hill, Ain’t That a Shame nebo I’m Walkin‘ odešel ve věku 89 let obklopen rodinou ve svém domě nedaleko New Orleans v Louisianě.

  Fatse nejprve objevili fanoušci rhythm and blues díky singlu The Fat Man (1950). Následovalo několik menších hitů a v roce 1955 potom velký průlom v podobě prvního Top 10 hitu Ain’t That a Shame, který odstartoval zlatou éru Dominovy slávy. Prodal na 65 miliónů desek, devětašedesátkrát zabodoval v první stovce amerického žebříku Billboard a mnoho z jeho singlů dosáhlo na zlaté desky. Jeho jméno díky tomu figuruje mezi největšími rock and rollovými hvězdami. Byl také v roce 1986 mezi prvními uveden do RnR síně slávy.

  Postupný ústup ze slávy znamenala beatová horečka šedesátých let. Poslední hit Fats vydal v roce 1968 v podobě předělávky Lady Madonna od Beatles. Nahrávat desky přestal v 70. letech, poslední evropské turné odjel v polovině 90. let, příležitostně ale vystupoval v Americe až do roku 2007. V roce 1998 jej americký prezident Bill Clinton vyznamenal medailí za přínos umění. Když o ni fyzicky přišel během řádění hurikánu Katrina, udělil mu prezident Bush novou v roce 2006. Po smrti své ženy se Domino v roce 2008 prakticky stáhl z veřejného života.

  Předělávky Fatsových hitů, z nichž mnohé sám složil, zpívali např. Elvis Presley, John Lennon, Paul McCartney, Tom Petty, Cheap Trick, Norah Jones, Willie Nelson, Neil Young, Elton John a mnozí další. U nás jeho skladbu Going To The River proslavil Jiří Suchý pod názvem Hluboká vráska (Naraž si bouřku ještě více do čela…). Domino byl také známý svou ochotou k fanouškům, pokorou až plachostí, díky kterým byl ještě oblíbenější jak mezi fanoušky, tak mezi ostatními hudebníky. Celý život byl ženatý s jedinou ženou Rosemary, s níž měli osm dětí. Fats Domino zemřel bez vnějších příčin sešlostí věkem ve věku 89 let.

  Když se Elvis Presley v roce 1969 vracel na koncertní pódia, uváděli jej jako krále rock and rollu. Sám Elvis to odmítal, a když si jednou všiml, že v publiku sedí Fats Domino. Ukázal na něj a řekl, že skutečný král rock and rollu sedí tam.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...