Výročí R’n’R filmu Ferry Cross The Mersey

  • Kategorie: Novinky

    Právě před 55 lety měl premiéru liverpoolský rock and rollový film Ferry Cross The Mersey (Přívoz přes řeku Mersey). Hlavním hvězdám, skupině Gerry And The Pacemakers, se ale stín o pár měsíců staršího filmu svých největších konkurentů Beatles překročit nepodařilo.

    Půl roku po megaúspěchu prvního filmu BeatlesPerného dne (A Hard Day’s Night) – se rozhodl manažer Brian Epstein vsadit i na své další slavné liverpoolské svěřence a zopakovat tento úspěch. Do centra dění proto postavil skupinu Gerry And The Pacemakers, která v Británii i USA sklízela podobné úspěchy jako Beatles, a vznikl film obdobného ladění i stejného humoru. Autorem námětu byl Tony Warren, jenž tehdy stál za veleúspěšnou britskou telenovelou Coronation Street, režíroval nepříliš známý Jeremy Summers, který se později proslavil seriálem Randall a Hopkirk.

    Ferry Cross The Mersey sleduje cestu skupiny Gerry And The Pacemakers (obdobně jako Beatles, hráli sami sebe) k vítězství v liverpoolské beatové soutěži kapel (díky tomu si ve filmu zahrála i celá plejáda místních skupin, např. The Fourmost, The Black Knights, The Blackwells nebo zpěvačka Cilla Black). Bezstarostná komedie tak postupně míří k předem danému happy endu, přičemž překypuje rock and rollovu, resp. merseybeatovou muzikou.

    Přes velký ohlas v Liverpoolu (kde se film z většiny natáčel, včetně slavného Cavern Clubu) a velmi úspěšný soundtrack i Top 10 hit v podobně titulní balady, je to nakonec spíše muzika, která z filmu odolala času. Přílišná podobnost s Perným dnem, jíž si všimly už dobové kritiky, filmu spíše uškodila, než pomohla. Přesto snímek Ferry Cross The Mersey, vystihující dobovou hudební náladu Liverpoolu i Británie, dodnes zaslouženě patří do zlatého fondu anglických rock and rollových filmů 60. let.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...