Ve věku 80 let odešel Ginger Baker

 • Kategorie: Novinky

  Zemřel Ginger Baker, jeden z nejprogresivnějších britských bubeníků éry šedesátých let, člen skupin Cream či Blind Faith, později například Ginger Baker’s Air Force. Inovativní hudebník zesnul ve věku osmdesáti letech v nemocnici v Cantebury.

  Ginger se narodil v Londýně, původně to vypadalo spíše na sportovní kariéru, ale potom si jej přitáhly bicí nástroje. Ke svému štěstí měl také vynikajícího učitele: jazzmana Phila Seamena. Brzy se uchytil v předních londýnských skupinách, nejprve v kapele Alexise Kornera (kde střídal Charlieho Wattse) a poté v Graham Bond Organisation. Právě tam se seznámil s basákem Jackem Brucem, se kterým si sice nikdy příliš lidsky nerozuměli, zato hudebně se perfektně doplňovali. A byl to Eric Clapton, který je oba přemluvil, aby společně založili trio Cream.

  Cream patřili k tomu nejlepšímu, co britská scéna v druhé polovině 60. let nabízela. Jejich čtyři alba vydaná v letech 1966–69 dodnes patří k nejčastěji citovaným přelomovým deskám v popu i rocku. Baker s Claptonem byli následně členy neméně ceněné skupiny Blind Faith, poté se Baker vrátil více k jazzovému stylu a založil Ginger Baker’s Air Force, se kterými slavil velké úspěchy i v Nigérii, kam se odstěhoval. Natočil i zajímavý dokument o svém putování tímto kontinentem (Ginger Baker in Africa). V dalších letech spolupracoval s mnoha slavnými hudebníky (např. s Paulem McCartneym), založil kapelu Baker Gurvitz Army, krátce bubnoval s Hawkwind, ale poté se stáhl z veřejnosti na svou farmu v Itálii. Později prošel ještě několika skupinami, příležitostně spolupracoval i s Jackem Brucem, velmi úspěšný byl také krátkodobý koncertní comeback tria Cream v roce 2005. Baker tehdy vtipkoval, že od té doby, co s Jackem každý bydlí na jiném kontinentu, bezvadně si rozumějí (Bruce však zemřel roku 2014). Poslední sólové album – Why – vydal roku 2014.

  V posledních letech jej trápily vleklé nemoci a prodělal i několik operací. Zemřel 6. října 2019. Steve Winwood na něj vzpomíná jako na „muže zlatého srdce“. Paul McCartney jako na „divokého, ale milého chlapíka“, Mick Jagger řekl, že byl přímo „extrémně talentovaný a inovativní bubeník“. Vzpomínky a smutek sdíleli na svých sítích např. Ringo Starr, Dave Davies z Kinks, Brian May z Queen, John Densmore z Doors a mnozí další.

  Cream – Sunshine Of Your Love


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...