Soutěžíme o Zlatého tygra

 • Kategorie: Novinky

  Vyhrajte na Oldies radiu novou knihu našeho moderátora Lukáše Berného o jedné z nejslavnějších pražských pivnic! Každé ráno budete mít možnost vyhrát tuto Lukášovu prvotinu. Stačí, když po výzvě kolegy Marka Čiháka zavoláte do studia Oldies radia. Naše linka je 246 046 446. Nečekejte žádné záludné otázky. Lukášovou knihou Vám jenom chceme udělat radost před Vánoci!

  Moderátor Oldies radia Lukáš Berný napsal knihu Kde pijí múzy I., která vyšla u příležitosti 150 let existence pivnice U Zlatého tygraNakladatelství Sanch ji vydalo jako první díl ediční řady, která bude brzy mapovat i další hostince a kavárny, za jejichž stoly se takříkajíc psaly kulturní dějiny. Nejde tedy ani tak o oslavu chmelového moku, spíše o pohled do (nejen) umělecké historie naší země.


  Black Sabbath u Tygra (foto Eugen Kukla)

  Už v dobách, kdy Tygr býval kavárnou, tady Josef Kajetán Tyl sbíral z evropských časopisů novinky do svých Květů  – a vzápětí si v klidu zahrál kulečník, ve kterém prý býval neporazitelný. U vedlejších stolů tehdy sedávali další obrozenci jako František Palacký, F. L. Čelakovský, Karel Sabina a zastavil se občas i Karel Hynek Mácha. Později sem „na jedno“ zašel třeba i Mikoláš Aleš, který tu s nakladatelem Alexandrem Štorchem vymýšlel fasádu jednoho z nejhezčích pražských domů na Staroměstském náměstí (tzv. Štorchův dům). Později se zde scházeli herci, zpěváci a hudebníci z Národního divadla, zašel i Jan Werich, Miloš Forman, Jiří Menzel… Dodnes sem chodí sportovci, malíři, grafikové i literáti, však byl Tygr dlouhá léta „domovským“ podnikem spisovatele Bohumila Hrabala, u něhož jsme si letos připomínali sté výročí od jeho narození.

  V knize, která obsahuje více než tři stovky fotografií a dobových dokumentů, se mimo jiné dočtete, jak probíhala u Tygra návštěva amerického prezidenta Billa Clintona, kterého sem vzal Václav Havel. Ale také jak sem „na tajno“ zašla německá kancléřka Angela Merkelová před svou první návštěvou naší republiky. Dozvíte se, který známý český režisér tu jako elév umýval nádobí, kterou dámu zde Bohumil Hrabal překřtil na „First Beer Lady“, jak Tygr Praze vrátil pochoutku zvanou pivní sýr, a také před vámi vyvstanou historické obrázky z dob ještě starého rakouského císařství, stejně jako se dočtete o tom, kterak se u Tygra snažili uchytit fašisté. O atmosféru se také postarají stylové ukázky z literárních děl (nejen) Bohumila Hrabala.


  Bohumil Hrabal, Václav Havel a Bill Clinton u Tygra (foto Tomáš Mazal)


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...