Slavné fotky Beatles z Abbey Road na prodej

 • Kategorie: Novinky

  8. srpna 1969 se sešli Beatles před svým nahrávacím studiem Abbey Road, aby zde dle nápadu Paula McCartneyho nafotili obal následujícího alba. Najatým fotografem byl Iain Macmillan, který vzápětí ze štaflí postavených uprostřed ulice pořídil jednu z nejslavnějších „hudebních“ fotografií. Snímků pořídil pochopitelně několik a poprvé jdou všechny pospolu do aukce.

  Macmillan měl na focení zhruba 10 minut v půl dvanácté před polednem, kdy policista zastavil dopravu. Pro přední stranu obalu pořídil nakonec jenom šest snímků, z nichž byl jediný vysloveně podařený pro obal chystaného alba Beatles. Jediný, ovšem brzy doslova ikonický. Obal alba Abbey Road (jediného obalu Beatles, na kterém není název skupiny ani desky) se stal jedním z nejslavnějších přebalů desek, nejčastěji parodovaných a také turisty napodobovaných.

  Ví se o něm vše. Kupříkladu zcela v pozadí stojí jakýsi člověk dívající se směrem k Beatles a fotografovi. Je to americký turista Paul Cole (1911-2008). „Byl jsem s manželkou v Londýně a už jsem měl dost všech muzeí, která jsme navštívili. Prostě jsem se tam poflakoval a koukal, co se děje kolem. U silnice stálo černé policejní auto a v něm policista, tak jsem se ho vyptával na všechno možné o Londýně,“ vyprávěl Cole. „Pak jsem v jednu chvíli zvedl pohled a viděl ty kluky, jak přecházejí ulici, v zástupu jak kachny. Parta nějakých cvoků, říkal jsem si, protože vypadali na tu dobu poměrně extravagantně.“

  Na obale je v pozadí také bílý Volkswagen Beetle. Při focení si symboliku dalšího „brouka“ neuvědomili a dokonce chtěli vůz odstranit: „To auto se tam připletlo náhodou,“ vzpomínal později fotograf. „Někdo ho tam nechal a asi odjel na dovolenou, nepatřilo nikomu od Beatles. Policista se jej snažil nechat odstavit, ale nepovedlo se to.“ Majiteli auta to ovšem přineslo jen potíže – vzhledem k tomu, že je na obale vidět jeho registrační značka, byla mu poté sběrateli suvenýrů mnohokrát z auta ukradena.
  Policie sice zastavila dopravu na Abbey Road, ovšem pouze z jedné strany silnice. Na dalších snímcích Macmillana je např. vidět, jak se ke kapele z druhé strany blíží červený autobus londýnské linkové dopravy.

  Aukce všech Macmillanových snímků proběhne 21. listopadu v síni Bloomsbury Auctions. Očekávaná suma by se podle odhadců měla vyšplhat asi na 100 000 dolarů.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...