Rock Around The Clock je 65

  • Kategorie: Novinky

    12. duben roku 1954 je datum navždy zapsané do dějin rock and rollu. Právě toho dne natočili Bill Haley And His Comets singl Rock Around The Clock, který se často označuje za první rock and roll vůbec. Prvním sice nebyl, ale zato se stal bezesporu nejslavnějším a odstartoval skutečnou rock and rollovou horečku (nejen) padesátých let.

    Přitom původně (We’re Gonna) Rock Around The Clock (autoři: Max C. Freedman a James E. Myers) vyšla jenom jako B strana protiválečné písně Thirteen Woman v roce 1954 a nevzbudila žádný ohlas. Než „chytla dech“, Haley dokonce skóroval s jinými písněmi (už dříve s Crazy man, Crazy nebo poté s Shake, Rattle And Roll), ale pak písnička zazněla ve filmu Džungle u tabule (Blackboard Jungle) a doslova raketově vystřelila vpřed. Znovu vyšla na desce a tentokrát ji provázel doslova uragán slávy.

    Rock Around The Clock se stala první rock and rollovou deskou, která dobyla nejprestižnější americké žebříčky Billboard a Cashbox a nikoho tam nepustila celé dva měsíce, vrchol dobyla také v Británii, v Austrálii se stala nejprodávanější deskou na mnoho let. Ještě několikrát se v dalších letech také vrátila do všemožných světových žebříčků.

    Bill Haley jako první Američan „vyvezl“ rock and roll na turné do Evropy, a ačkoliv měl ještě řadu hitů (Razzle Dazzle, See You Later Alligator…), žádný už ne tak veliký jako právě Rock Around The Clock.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...