Quincy Jones: „Beatles hráli jako zm*di…“

 • Kategorie: Novinky

  Legendární hudebník a producent Quincy Jones, držitel dvou tuctů cen Grammy, který spolupracoval s mnoha slavnými hudebníky včetně Michaela Jacksona nebo Franka Sinatry, nevybíravým slovníkem zhodnotil skupinu Beatles, U2, Jimiho Hendrixe i svého svěřence Jacksona.

  V rozhovoru pro časopis Volture Quincy Jones otevřeně hovoří o soudobé i minulé hudební scéně. Na otázku, jaký dojem na něj kupříkladu udělali Beatles, když je poprvé slyšel, odpověděl: „Byli to nejhorší muzikanti na světě. Neuměli hrát, vždyť hráli jak zm*di. Paul byl ten nejhorší basák, jakého jsem kdy slyšel. A Ringo? To ani nestojí za řeč… Pamatuju, že jsem jednou byl s Ringem a Georgem Martinem (producent Beatles, pozn.) ve studiu, a Ringo tři hodiny nahrával ten nejjednodušší rytmus, který se snažil napasovat do písničky. A nedokázal to. Řekli jsme mu: ‚Kámo, proč si nedáš pivo, svačinu a hodinku pauzu.‘ Tak to udělal a my zatím zavolali Ronniemu Verrellovi, jazzovému bubeníkovi. Ronnie tam byl za čtvrt hodinky a bylo to hned hotový. Ringo se pak vrátil, povídá, aby mu to George znovu pustil. ‚Vždyť ono to neni tak špatný,‘ říká. A já na to: ‚No jasně, že ne, protože to nehraješ ty, ty pitomče.‘ Ale jinak je to skvělý kluk.“

  Quincy Jones měl bezesporu na mysli natáčení Ringova sólového alba Sentimental Journey z roku 1969, právě na něm se totiž podílel. Jeho ostrému jazyku ale neunikl nikdo, ani jeho dlouholetý spolupracovník Michael Jackson: „Michael ukradl spousta písniček. Vemte si State of Independence a Billie Jean. Noty prostě nelžou,“ narážel na někdejší soudní soudní spor ohledně podobnosti hitu Donny Summer a Jacksona. „Prachy, kamaráde, prachy…“ To byl podle Quincyho důvod. Právě peníze podle něj zcela zničily soudobý hudební business.

  Další legenda, která to od Jonese „schytala“, byl Jimi Hendrix: „Měl hrát na mojí desce a podělal se z toho. Byl prostě nervózní, že by měl hrát s lidmi jako Toots Thielemans, Herbie Hancock, Hubert Laws, Roland Kirk… abych pár těch srá*ů jmenoval. Toots byl jeden z nejlepších sólistů, co kdy chodili po Zemi.“ Jimi byl pozvaný na natáčení Quincyho alba Gula Matari v roce 1970.

  Na otázku, zda existovala nějaká rocková kapela, která se mu líbila, odpověděl: „Ta Claptonova kapela, jak se jmenovali? Cream? Jo, ti uměli hrát.“ Na otázku, zda hraje dobře skupina U2, jen zakroutil hlavou: „Nevím proč. Miluju Bona z celýho srdce, ale asi je tu moc tlaku na kapelu. On přitom odvádí všude po světě skvělou práci. Pracovat s ním a Bobem Geldofem na světovém oddlužení byla jedna z nejlepších věcí v mým životě.“

  Quincy Jones má na kontě 79 nominací na Grammy (28 jich získal), sedm nominací na Oscary za filmovou hudbu, je držitelem i mnoha dalších ocenění. Produkoval nejslavnější desky Michaela Jacksona jako Thriler (1982) nebo Bad (1987), stejně jako Franka Sinatry, Stanleyho Clarka, Lesley Gore, Dizzyho Gillespie, Arethy Franklin, Raye Charlese a mnoha dalších.

  Beatles v podání Quincyho Jonese:


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...