Před 57 lety Beatles natočili své první album

 • Kategorie: Novinky

  11. února 1963 se skupina Beatles sešla ve studiích Abbey Road, aby pod dohledem producenta George Martina natočila své první album Please Please Me. Zatímco později Beatles natáčeli své desky týdny až měsíce, tehdy to ještě zvládli za jediný den…

  Tato session je přímo pověstná, byť legenda lehce zkreslená, protože čtyři písně už Beatles měli hotové, a to včetně hitů Love Me Do a titulní Please Please Me (vyšly na předešlých singlech). Přesto zbylých deset písní skutečně natočili během jediného dne. Od prvních nervózních verzí There’s A Place, až po finále nahrávací session (i alba) Twist And Shout. John Lennon tehdy věděl, že právě ji musejí nechat až na samotný konec, a navíc ji nazpívat na jediný pokus, protože na druhý už nebude mít hlas.

  Beatles pro první desku zkombinovali svůj koncertní repertoár (Twist And Shout, Boys, A Taste Of Honey, Chains) s vlastními autorskými písničkami Lennona a McCartneyho (Misery, There’s A Place nebo „otvírák“ alba I Saw Her Standing There). Obal k LP chtěli původně nafotit v londýnské zoo, ale nakonec snímek pořídili přímo v budově vydavatelské firmy EMI (později jej chtěli sami parodovat a nafotili se ve stejné pozici pro plánovaný obal desky Get Back / Let It Be, ale od nápadu nakonec ustoupili). Všechny písničky zněly neobyčejně svěže a album vzalo britský žebříček doslova útokem. Vedlo jej třicet týdnů, než ustoupilo jiné novince, kterou kuriózně bylo druhé album kapely, With The Beatles. K dnešku se jej prodaly už miliony kusů a je mnohonásobně platinové.

  Nejisté začátky nahrávání:

  A sebejisté finále:


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...