Oldies radio zve do kina

 • Kategorie: Novinky

  Každý čtvrtek se na nás valí mnoho hollywoodských premiér se světoznámými hvězdami. Mezi nablýskanými novinkami se tak často ztrácí snímky, které nemají tak velkou reklamu, ač by si ji zasloužily mnohdy více. Proto zveme na mnoha cenami ověnčené, a přesto nenápadné road movie Zer z dalekého Kurdistánu. V Praze jej uvede sám režisér Kazim Öz ve velkém sále Lucerny 7. května 2018.

  Jedná se o film, který už získal řadu nominací i ocenění na různých festivalech (včetně ceny Mezinárodní federace filmových kritiků). Přijďte se podívat na půvabnou orientální road movie, plnou krásných scenérií tajuplného Kurdistánu. Na příběh hledání vlastních kořenů a dávného rodinného tajemství. A v neposlední řadě si přijďte popovídat s režisérem Kazimem Özem.

  Zer je příběh Newyorčana Jana a jeho turecké babičky Zarife, kteří se vidí poprvé v době, kdy Jan je už dospělý a Zarife přijíždí do USA na operaci rakoviny plic. Zanechá Janovi píseň v kurdštině, píseň o dívce Zer a pastýři, píseň o velké lásce. Jan se po babiččině pohřbu vydává na cestu do Dersimu v Kurdistánu, na místo, kde v roce 1938 byly tisíce alevitských Kurdů zmasakrovány tureckou armádou. Během této cesty najde kromě písně především sám sebe – jako potomka děvčátka, které kdysi přežilo dersimský masakr.

  Kazım Öz je oceňovaným kurdským režisérem, scénáristou a producentem. Jevištním uměním a herectvím se začal zabývat v kurdském divadle. V devadesátých letech začal pracovat v produkční společnosti Yapım 13, která je přidružena k Mezopotamskému kulturnímu centru. Natočil svůj první krátký film Ax (Země, 1999), který byl oceněn na mnoha předních filmových festivalech. Později uvedl první celovečerní film Fotografie (2002), následovaný snímky jako Dûr (Vzdálený, 2005) nebo Bahoz (Bouře, 2008).


  Kazım Öz


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...