Oldies radio Vás zve na koncert Boba Dylana!

 • Kategorie: Novinky

  Vstupenky budeme rozdávat už tento pátek ráno a vy je můžete velmi jednoduše získat! Kolega Marek Čihák se vás bude ptát na Boba Dylana – na zpěvákův pracovní i soukromý život.  Správné odpovědi na Markovy otázky pak stačí zavolat na studiovou linku Oldies radia s číslem 246 046 446. V pátečním ranním vysílání budete mít celkem 2x možnost hrát o vstupenky. A každý z výherců získá po dvou vstupenkách.

  Bob Dylan se narodil se v Minnesotě 24.5. 1941 jako Robert Zimmerman, což je jeho civilní jméno. Svůj pseudonym si vybral kolem roku 1959, ovšem podle koho, to už se názory liší, zpravidla se uvádí básník Dylan Thomas. Již jako malý nalezl zalíbení v country, bluesové a vzápětí rock and rollové hudbě.

  Nejvíc však Boba ovlivnil folkový veterán Woody Guthrie, který se stal jeho vzorem pro další činnost a který mu pomohl seznámit se s kořeny amerického folku. Dylan využívá jakékoliv příležitosti k živému hraní, vystupuje za doprovodu akustické kytary a foukací harmoniky. Jeho vystoupení se skládají většinou ze skladeb od cizích autorů prokládaných prvními vlastními skladbami. Zlomové se zdá být seznámení s věhlasným producentem Johnem Hamondem. Díky němu získává svoji první smlouvu na vydání alba, které roku 1962 vydává společnost Columbia, ovšem nesetkává se s přílišným ohlasem. Zásadní posun nastává o rok později, kdy vychází LP The Freewheelin‘ Bob Dylan, na kterém se představuje jako geniální autor zejména tzv. protestních písní. Odtud pocházejí nesmrtelné skladby Blowin‘ In The Wind či A Hard Rains A-Gonna Fall.

  Postupně používal stále více elektrické nástroje a v roce 1965 vychází album Highway 61 Revisited, obecně považované za jedno z nejlepších, co Dylan za svůj život natočil. Na desce kromě titulní Highway 61 Revisited najdeme skvosty v podobě Like A Rolling Stone nebo Tombstone Blues. Dylan v 60. letech stihl vydat celkem 9 desek, v sedmdesátých pak dalších deset včetně soundtracku k filmu Patt Barrett and Billy Kid, ve kterém si sám zahrál a z něhož pochází i jeden z největších Dylanových hitů Knockin‘ On Heaven’s Door. Z let osmdesátých stojí za zmínku zejména zdařilé album Oh Mercy, na kterém se nachází  Everything Is Broken nebo Political World nebo spolupráce s Tomem Pettym, Georgem Harrisonem, Royem Orbisonem a Jeffem Lynnem ve skupině Traveling Wilburys.

  Od své poslední návštěvy (Ostrava 2008) stihl vydat několik alb, třídiskové Tell Tale Signs (2008), Together Through Life (2009) a vánoční Christmas In The Heart (2009). Velmi kladně byla přijata zatím poslední Dylanova nahrávka „Tempest“ z roku 2012. Dylan si nové album produkoval sám a sám je jeho výhradním autorem. Vrací se na něm k hudebním stylům, z nichž jeho vlastní muzika čerpala už v počátcích kariéry. Za svoji celou kariéru vydal 35 řadových studiových alb.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...