Odešel další král – Little Richard

 • Kategorie: Novinky

  Ve věku 87 let odešel jeden z nejvýraznějších hudebníků 20. století, otec rock and rollu a také jedna z jeho největších hvězd – Little Richard. Jeho písně zejména z druhé poloviny 50. let zcela změnily pohled na hudbu a inspirovaly tisíce dalších hudebníků, včetně Beatles nebo Rolling Stones.

  Richard Wayne Penniman se narodil v americké Georgii do veliké (měl jedenáct sourozenců) a též silně nábožensky založené rodiny (sám později nazpíval mnoho gospelů). Ke hře na piano jej prý inspiroval Ike Turner, v uměleckém rozjezdu mu zase pomohla Sister Rosetta Tharpe, která jej nechala zazpívat na své show. A o životě tehdy čtrnáctiletého mladíka tím bylo rozhodnuto.

  Po podpisu nahrávací smlouvy s firmou RCA Victor se jeho první desky prodávaly dobře zejména v Georgii, zásadní se ovšem stala jeho autorská nahrávka Tutti Frutti z roku 1955, která jej vystřelila mezi největší hvězdy své doby a otevřela mu cestu k celosvětové slávě. Dláždil ji hit za hitem, stačí připomenout písně jako Rip It Up, Ready Teddy, Long Tall Sally, Good Golly Miss Molly nebo Lucille.

  Little Richard často též provokoval svým excentrickým vystupováním i oblékáním, v čemž hrála roli i jeho bisexualita (či spíš homosexualita) v době, kdy se k ní ještě nemohl veřejně hlásit. Navíc se ji v některých etapách svého života sám snažil potlačit pod silným vlivem křesťanského dogma, kterému podléhal.

  V Praze Little Richard vystoupil jedinkrát – ve velkém sále Lucerny v roce 2005 v rámci cyklu koncertů, které oslavovaly 50 let rock and rollu.

  Zemřel doma ve městě Tullahoma v Tennessee po delší nemoci. Velká slova úcty už mu složili např. Bob Dylan, Paul McCartney, Brian Wilson, Mick Jagger, Keith Richards, Ringo Starr, John Fogerty, Elton John a mnoho dalších.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...