Obal desky Beatles, který nebyl

 • Kategorie: Novinky

  Do aukce síně Sotheby jde návrh části obalu alba The Beatles Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Kuriózní je, že jde o původní návrh, který si kapela objednala u holandské výtvarné skupiny The Fool, ale nakonec ho odmítla. Nyní se očekává cena až v řádu sta tisíce dolarů.

  Nakonec realizovaný ikonický obal desky vytvořil Peter Blake a jeho žena Jann Haworth podle návrhu Paula McCartneyho a odnesli si za něj cenu Grammy. Beatles přesto počítali s prací Fool na vnitřní prostor rozkládacího alba. Na něm tedy měl být tento pohled do psychedelicky snové krajiny. Problém byl, že svébytné dílo nekorespondovalo s Blakeovým návrhem, který skupina chtěla na titulku. Nakonec tedy do vnitřního obalu Beatles použili fotografii skupiny.

  Ačkoliv Beatles návrh odmítli, služeb Fool využili jinak – na albu jsou autory barevné vnitřní pošetky na desku, nechali si od nich také navrhnout některé hudební nástroje či oblečení (např. pro film Magical Mystery Tour), a navíc jim později zadali zajímavý úkol – přemalovat fasádu domu jejich firmy Apple v duchu psychedelie. I tohoto úkolu se Fool zhostili, ale dům byl natolik terčem kritiky konzervativních Britů, že nakonec musel být nátěr odstraněn.

  The Fool se podíleli na vzniku obalů desek i garderoby dalších britských skupin (např. Hollies nebo Move), stejně jako barevných nástrojů Cream, Johna Lennona a George Harrisona (kterému navrhli i podobu jeho auta a vymalovali byt).  Fasáda obchodu firmy Apple od skupiny The Fool


  Další práce výtvarníků


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...