Jimi Hendrix zakázaný v Malajsii

  • Kategorie: Novinky

    Téměř padesát let po vydání kultovního alba Jimiho Hendrixe Axis: Bold As Love (1967) bylo zakázano jej  prodávat v Malajsii. Důvodem není volná láska, či drogy, jak by se v souvislosti s Jimim nabízelo, censorům se totiž přestal líbit jeho obal. Prý uráží náboženské cítění.

    Na obale alba Axis: Bold As Love je namalovaný Jimi Hendrix a jeho kolegové ze skupiny Noel Redding a Mitch Mitchel. Za nimi je mnoho podob hinduistického boha Višnu. V šedesátých letech tak populární míchání náboženských kultur nyní v Malajsii (převážně muslimské) narazilo.

    Čím přesně ale bůh Višnu censorům vadí, není jasné. Jeden z úředníků odpovědný za zákaz měl říct: „Je nám lhostejné, pokud se budou desky Jimiho Hendrixe prodávat v jiných obalech, tedy bez Pána Višnu. Ale pokud na nich Višnu bude, pak je pochopitelně nepustíme.  Stejně se zachováme v jakémkoliv případě, kdy dojde k nějakému porušení náboženského cítění, ať už jde o křesťanství, buddhismus, hinduismus nebo islám. Musíme respektovat jeden druhého.“

    Na albu najdeme takové Jimiho klasiky jako Spanish Castle Magic, Little Wing, If 6 Was 9 nebo Castles Made of Sand. Autory obalu jsou ilustrátoři novin Sunday Times David King a Roger Law, kteří např. vytvořili i vtipný přebal desky The Who Sell Out Hendrixových kamarádů The Who.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...