Harrisonův sitár v aukci

  • Kategorie: Novinky

    Zhruba 1 375 000 korun zaplatil ve Spojených státech zájemce za indický strunný nástroj sitár, který v šedesátých letech používal George Harrison. Jeho zaujal během natáčení filmu Help! a posléze jej použil v písni Norwegian Wood na albu Rubber Soul (1965).

    George Harrison si sitár koupil, aniž by na něj uměl sám hrát. Proto také v písni Norwegian Wood, kde jej Beatles poprvé užili, pouze vybrnkává melodii. Teprve později si složitou hru na indický nástroj osvojil (byť na albech Beatles si raději zval zkušenější hráče). Svůj první sitár věnoval kamarádovi své ženy Pattie Georgeu Drummondovi.

    Beatles byli první popovou skupinou, která nahrávku se sitárem vydala, ačkoliv nebyli první, kteří ji pořídili. Skupina Yardbirds si pozvala indického hráče o několik týdnů dříve na natáčení desky Heart Full Of Soul (vydala však nakonec jinou variantu). Kapela Kinks zase sitár už před Beatles napodobila ve skladbě See My Friends, v jejich případě šlo ale o zkreslený zvuk kytary, který měl sitár imitovat.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...