George Martin nebyl jen producentem Beatles

 • Kategorie: Novinky

  Vyjma alba Let It Be produkoval všechny desky Beatles, včetně porozpadových projektů jako Anthology či Live At BBC. Podílel se i na několika sólových deskách členů Beatles, zejména Paula McCartneyho. Sir George Martin měl ovšem ve svém portfoliu i mnoho jiných umělců. Od Jeffa Becka a Eltona Johna až po Mahavishnu Orchestra…

  U firmy EMI původně pracoval spíše na albech klasické muziky a spolupracoval na nahrávkách s různými předními komiky jako s Peterem Sellersem nebo Spikem Milliganem. Do světa pop music postupně pronikal s kapelou The Vipers Skiffle Group nebo s rock and rollovým zpěvákem Shanem Fentonem.

  Průlom přišel právě s Beatles v roce 1962. S obrovským boomem kolem nich se George Martin podílel na prezentaci „merseybeatu“ a produkoval většinu interpretů, které ve městě Liverpool zastupoval manažer Brian Epstein (vedle Beatles to byli např. Cilla Black, Gerry & The Pacemakers, The Fourmost nebo Billy J. Kramer With The Dakotas). Jeho záběr se ale postupně rozšiřoval. Produkoval např. alba skupiny America nebo desky všemožných slavných interpretů, mezi nimiž nechyběli: Mahavishnu Orchestra (Apocalypse, 1974), Jeff Beck (Blow By Blow, 1975; Wired 1976), Neil Sedaka (A Song, 1977), Cheap Trick (All Shook Up, 1980), UFO (No Place To Run, 1980), Little River Band (Time Exposure, 1981) nebo Kenny Rogers (The Heart Of The Matter, 1985). Spolupracoval i s Eltonem Johnem, Petem Townshendem (The Who) nebo Dire Straits.

  Z členů Beatles nahrával po rozpadu kapely zejména s Paulem McCartneym. Je podepsaný pod jeho alby Tug Of War (1982), Pipes Of Peace (1983), Give My Regards To Broad Street (1984) a spolu s Jeffem Lynnem i Fleming Pie (1997). S Ringem Starrem nahrál jeho úplně první desku Sentimental Journey (1970) vydanou ještě za formální existence Beatles.

  Cheap Trick – Stop This Game, 1981 (produkce: George Martin)


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...