Cena pro Toma Pettyho

  • Kategorie: Novinky

    Tom Petty dostal během předávání Grammy cenu MusiCares v kategorii hudební osobnost roku, kterou osobně převzal v Los Angeles. V děkovné řeči zavzpomínal na první setkání se členy Beatles a na důležitou radu o nošení slunečních brýlí v noci, kterou mu udělil hudebník Leon Russell.

    Právě na nahrávání alba Leona Russella byl Tom Petty pozván v roce 1974. Samo o sobě šlo o poctu, Petty jako neznámý hudebník (první album vydal až o dva roky později) pracoval pro stejné vydavatelství a Russell jej pozval do svého domácího studia na nahrávání, aby případně vypomohl jako textař. Natáčení se účastnili George Harrison, Ringo Starr nebo jeden z nejvyhledávanějších studiových bubeníků Jim Keltner. Pro mnoho hudebníků, včetně mladého Pettyho, splnění nesplnitelného snu, byť nakonec žádnou výpomoc nepotřebovali.

    Leon Russell přišel po skončení noční session k Tomovi, který měl celou dobu na očích tmavé brýle, a povídá: „Co to tady sakra blbneš, co ty brýle, chlape?“ vyprávěl Petty. „Já na to, že to přece vypadá v pohodě, vždyť Jimmy Keltner je taky má.“ Leon Russell však Tomovi vysvětlil, jak se věci stran brýlí mají: „Nosit sluneční brýle v noci, to je pocta, kterou si musíš zasloužit. Lou Adler (slavný producent a skladatel, pozn.) měl za sebou úspěch Johnnyho Riverse a Mamas And Papas, než si je troufl nasadit. Než to mohl udělat Jack Nicholson, musel natočit všechny ty podělaný filmy alá Boris Karloff (nejslavnější představitel Frankensteinova monstra, pozn.).“ Po těchto slovech Tom Petty odložil dioptrické brýle a nasadil si sluneční. „Takže si je beru a děkuju Leonovi za jeho doporučení,“ zavtipkoval.

    Pettyho písně během večera zahráli k jeho poctě mnozí slavní hudebníci jako Don Henley (Eagles), Randy Newman, Stevie Nicks (Fleetwood Mac), Jackson Browne nebo Foo Fighters.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...