Cavern Club v aukci

  • Kategorie: Novinky

    Legendární liverpoolský Cavern Club, který byl na počátku 60. let domovskou scénou začínajících Beatles, je na prodej. Půjde do aukce, protože jeho současný majitel bankrotuje.

    Cavern Club začínal jako jazzový klub, ale rock and roll z něj jazz brzy začal vytlačovat. Kapelu Beatles tam uvedli jejich kamarádi, později rovněž známá kapela Swinging Blue Jeans (tehdy ale ještě hrající jazz jako The Blue Genes), Beatles zde poté odehráli na tři stovky představení, často i dvě v jednom dni. Jezdili sem zahrát i hosté z jiných měst jako Rolling Stones, Yardbirds, Hollies, Herman’s Hermits nebo Kinks. V Británii slavná zpěvačka Cilla Black zde dokonce zprvu pracovala jako šatnářka a kuriozitou je, že se zde neprodával žádný alkohol.

    Cavern Club má ale dnes poněkud zásadní vadu na kráse – není to ten, kde Beatles a ostatní vystupovali. Ten byl totiž uzavřen a následně zbourán při úpravách města v roce 1973. O deset let později začala jeho renovace (z části dokonce z původních cihel), za kterou stál fotbalista FC Liverpool Tommy Smith. Díky tomu se v roce 1984 klub znovu otevřel, i když s občasnými pauzami. Nejvíc pozornosti k sobě přitáhl v roce 1999, kdy zde odehrál koncert Paul McCartney. Na kytaru s ním tehdy hráli David Gilmour (Pink Floyd) a Mick Green (Johnny Kidd & the Pirates, Billy J. Kramer with The Dakotas), na bicí Ian Paice (Deep Purple) a na klávesy Pete Wingfield (Hollies, B. B. King…). Záznam vyšel i na DVD.

    Beatles v Cavern Clubu:


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...