3 knihy moderátora Lukáše Berného za 3 měsíce

 • Kategorie: Novinky

  Hlas Lukáše Berného je posluchačům Oldies radia dobře známý, ozývá se na vlnách 103,7 už patnáct let. Méně známé je, že Lukáš píše ve svém volnu knihy. Některé o historii Prahy, jiné o divadle Semafor a další třeba plné jeho vlastních povídek. Během posledních tří měsíců vydal dokonce tři za sebou.

  První pojednává o Šlechtově restauraci a vydalo ji nakladatelství Hutter. „V minulosti už si mě několik hostinců s dlouhou historií přitáhlo v edici Kde pijí múzy,“ říká autor. „A protože to bylo vždycky zajímavé, pustil jsem se do podobné práce znovu, tentokrát s restaurací, kam chodívala i císařská rodina, kde své životní jubileum oslavil František Palacký nebo kde psali Werich s Voskovcem své první divadelní skeče.“ Doplňme, že kniha nese název Šlechtova restaurace a má podtitul Obrázky z historie Stromovky, protože se vydává i do historie tohoto parku, tedy Královské obory.


  Druhá kniha také vše říká již svým názvem – Semafor: 60 let v jednom představení. Vzhledem k tomu, že divadlo Semafor právě slaví svou šedesátku, je zde asi téma knížky zřejmé. „Ano, tato kniha je vlastně přehledem všech představení, která se tady za to více než půlstoletí hrála. A že jich bylo skoro dvě stovky!“ Publikaci ovšem Lukáš Berný nepsal sám. „Nejenom, že jsem ji nepsal sám, já jsem vlastně psal tu nepoměrně menší část. Jiří Suchý totiž tuto knihu začal chystat už k divadelním padesátinám. Tehdy na ni nějak nedošlo, a tak deset let ležela v šuplíku. Teď nápad na vydání ožil a pan Suchý mě oslovil, jestli bych ta poslední léta nedopsal. Pochopitelně, že jsem neváhal, byla to pro mě veliká čest.“ Publikace vychází v edici Muzeum v knize (nakl. CPress) a díky tomu je plná faksimilí, tj. kopií mnoha dobových kuriozit, vstupenek, plakátů představení, jejich programů či třeba návrhu chystané semaforské poštovní známky.

  Ovšem i třetí kniha, sbírka Berného povídek Spálené sochy, je tak trošku s Jiřím Suchým spojena. „To je pravda. Před mnoha lety jsem pro pana Suchého dělal nějakou práci. A když jsme mluvili o výplatě pro mě, navrhl jsem, aby mi zaplatil tím, že mi nakreslí ilustraci k chystané sbírce povídek. A on to přijal. Tedy až poté, co mi zaplatil za tu vykonanou práci. Na tom trval. Tím pádem bylo rozhodnuto, že ty své povídky musím vydat. Naštěstí se líbily také Lubomíru Houdkovi, šéfovi nakladatelství Galén, a tak skutečně zrovna vycházejí.“ Firma Galén je ostatně posluchačům Oldies muziky dobře známá, vedle odborné literatury totiž vydává desky i knihy lidí jako jsou Vladimír Mišík, Radim Hladík, Jaroslav Hutka, Jan Hrubý, Vladimír Merta, Luboš Andršt nebo právě Jiří Suchý.

  Tak přejeme mnoho spokojených čtenářů.  Jiří Suchý a Lukáš Berný 

  foto (C) Irena Zlámalová, 2019


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...