20 miliónů za Dylanovu kytaru

  • Kategorie: Novinky

    Aukční síň Christie’s si připsala nový rekord – nejvyšší sumu za elektrickou kytaru zaplatil sběratel Boba Dylana. Fender Stratocaster, na který hrál Dylan na „neslavně slavném“ festivalu v Newportu v roce 1965, ho vyšel na téměř 20 miliónů korun.

    Festival v Newportu se stal svým způsobem milníkem v Dylanově kariéře – poprvé se na koncertě představil s elektrickou skupinou a fanouškové ho vypískali, protože to cítili jako zradu a komercializaci folku (méně radikální pamětnici ale vzpomínají, že hlavním problémem byl zvukař, který skupinu nedokázal nazvučit; nebylo slyšet nic kromě vytažené kytary Mikea Bloomfielda). Dylan to tehdy vzdal po třech písních, i když se poté na pódium vrátil sám a uklidnil fanoušky i akustickými písněmi Mr. Tambourine Man a It’s All Over Now, Baby Blue.

    Dylanův Stratocaster o 5500 dolarů trumfl dosavadní rekord z roku 2005, který držela kytara „Blackie“ Erika Claptona.

    Příběh kytary je poměrně unikátní – Dylan ji zapomněl v soukromém letadle, kterým cestoval. Když ji pilot letadla našel, napsal Dylanovu managementu, ale nedostal žádnou odpověď, a tak si kytaru nechal. Téměř padesát let byla v jeho rodině, ale nyní se jeho dcera rozhodla ji prodat. Kupec zůstal anonymní.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...