Nejchytlavější songy ve Velké Británii? SOS, Eye Of The Tiger i Pretty Woman

 • Kategorie: Články

  Zajímavý on-line pokus se odehrál ve Velké Británii. Skupina muzikologů vytvořila v rámci vědecké studie interaktivní hru, pomocí které lidé poznávají podle sluchu jednotlivé skladby. Nejrychleji rozpoznali debutový singl skupiny Spice Girls.

  Píseň Wannabe z roku 1996 určili účastníci on-line hry průměrně za 2,29 vteřiny. Na třetím místě v seznamu nejchytlavějších songů ve Velké Británii se umístila nahrávka Eye Of The Tiger od kapely Survivor: na její pojmenování stačilo lidem v průměru 2,62 vteřiny.

  Za projektem, do něhož se zapojilo 12 tisíc „hráčů“, stojí manchesterské Museum of Science and Industry. Lidé, kteří do hry vstupují, pojmenovávají skladbu, kterou jim program zrovna hraje. Systém provádí náhodný výběr z více než tisíce ukázek těch nejprodávanějších nahrávek na ostrovech od čtyřicátých let až do současnosti.

  „Zajímali jsme se hlavně o vztah mezi hudbou a pamětí. O to, proč zrovna určitá část skladby zůstane ve vaší hlavě tak dlouho,“ říká autor celého konceptu John Ashley Burgoyne. Je totiž známá věc, že melodie některých písní si i po letech a poté, co jsme je slyšeli třeba jen párkrát, pamatujeme velmi dobře. Naproti tomu písně, které jsme slyšeli mnohokrát, tento efekt vůbec nemají. Přestože názorů na tuto skutečnost se objevuje hodně, hlubší empirický výzkum chybí.

  Záběr projektu poznávání skladeb je ale mnohem širší. „Když lépe porozumíme tomu, jak pracuje hudební paměť, máme naději, že pokročíme ve výzkumu léčby pacientů trpících demencí,“ dodává John Ashley Burgoyne. „Jedna ze studií už ukázala, že když si můžete pustit tu správnou hudbu, něco, co pro vás bylo v životě významné, může to mít silné terapeutické účinky. Výzvou zůstává otázka, která hudební ukázka je ta nejlepší.“

  10 nejchytlavějších písní ve Velké Británii

  1. Spice Girls – Wannabe

  2. Lou Bega – Mambo No 5

  3. Survivor – Eye Of The Tiger

  4. Lady Gaga – Just Dance

  5. ABBA – SOS

  6. Roy Orbison – Pretty Woman

  7. Michael Jackson – Beat It

  8. Whitney Houston – I Will Always Love You

  9. The Human League – Don’t You Want Me

  10. Aerosmith – I Don’t Want To Miss A Thing

  Zdroj: www.bbc.com


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...