LED ZEPPELIN DOSTALI CENU ZA PŘÍNOS PRO AMERICKOU KULTURU

 • Kategorie: ČlánkyNovinky

  Britská rocková legenda Led Zeppelin dostala spolu s americkým hercem Dustinem Hoffmanem a dalšími cenu za celoživotní
  přínos pro umění a americkou kulturu. Ceny The Kennedy Center Honors obdrželi na nedělním galavečeru ve washingtonském Středisku Johna F. Kennedyho v přítomnosti amerického prezidenta Baracka Obamy.
  Cenu Kennedyho střediska, která se uděluje každý rok již 33 let, získali dále bluesový kytarista Buddy Guy, ruská primabalerína Natalja Makarovová a moderátor pozdně večerních televizních talk-show David Letterman. Galavečer
  bude přenášet 26. prosince televize CBS.  Oceněným vzdali hold přátelé, jejich současníci i nova generace umělců.
  „Dustin Hoffman je taková osina v zadku,“ řek herec Robert De Niro o laureátovi dvou Oscarů za hlavní role ve filmech Kramerová versus Kramer a Rain Man. „A inspiroval mě, abych byl taky tak trochu jako osina v zadku, “ dodal De Niro.
  Ceny Kennedyho střediska spojují často těžko slučitelné postavy umění a zábavy, na což narážel i Obama ve své úvodní řeči. „Pracoval jsem na tom s autory svých projevů, ale žádný hladký přechod od baletu k Led Zeppelin jsme nenašli,“ řekl Obama.
  Jasná souvislost byla ale patrná mezi oceněnými hudebníky. Šestasedmdesátiletý George „Buddy“ Guy byl průkopníkem chicagského stylu blues, který vypíchl do popředí zvuk elektrifikované kytary. Právě tato verze blues pak přešla přes Atlantik do Británie, kde ji k dokonalosti dovedla čtyřčlenná sestava Led Zeppelin v čele se zpěvákem Robertem Plantem a fenomenálním kytaristou Jimmym Pagem.

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...