Zombies – She’s Not There

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Dnes každá druhá země hledá své Superstar a svůj Talent, ale hudební soutěže se dělaly pochopitelně už v šedesátých letech, jen ne s takovým mediálním kolotočem okolo. A díky vítězství v jedné takové soutěži mohli svou první malou desku (a následně řadu dalších) natočit také The Zombies.

    Prvním místem v oné soutěži kapel bylo právě natočení desky u nahrávací společnosti Decca. Kapela The Zombies proto dobře rozmýšlela, kterou písničku natočit, a rozhodovali se mezi Summertime od George Gershwina a vlastní písničkou She’s Not There, kterou napsal pro toto natáčení klávesista kapely Rod Argent (prý jej inspirovala úspěšná balada Sealed With A Kiss od Briana Hylanda). Nakonec se rozhodli vsadit na sebe, prvním singlem se stala She’s Not There a byla to trefa. Lehce jazzem načichlá nahrávka zněla naprosto odlišně od všech beatových nahrávek té doby a stala se velikým hitem v Británii i Americe, také Kanadě nebo Austrálii.

    Zpěvák Colin Blunstone v rozhovoru pro Oldies rádio k písničce řekl: „Když jsme získali možnost natáčet ve studiích Decca na West Hampstead v roce 1964, náš producent Ken Jones navrhl, abychom pro tu session něco napsali. Rod si sedl a napsal She’s Not There, druhou písničku, kterou kdy v životě napsal. Když jsme přijeli do studia, zvukový inženýr byl tak opilý, že sotva stál na nohou. Naštěstí se brzo zhroutil úplně a čtyři z nás ho naprosto bezvládného odtáhli do taxíku. Jeho asistent Gus Dudgeon pak za něj vzal svoji (i naši) první nahrávací session. Později Gus natáčel většinu alb Eltona Johna a spoustu dalších hitů.“

    Když se o pár let později Zombies rozpadli (Rod Argent a Chris White pokračovali v kapele Argent), Colin Blunstone nazpíval novou verzi písničky, ale vydal ji pod pseudonymem Neil MacArthur. I tak se z ní stal znovu hit. Stejně jako o několik dalších let později, když ji nový kabát oblékl Carlos Santana na albu Moonflower (1977).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...