Yes – Owner Of A Lonely Heart

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Pro některé skalní fanoušky bylo zklamáním, když se progresivní art rocková legenda Yes v 80. letech rozhodla zabrousit i do komerčnějších vod a vyslala do světa popový hit Owner Of A Lonely Heart. Jenomže takoví instrumentální perfekcionisté jako Yes dokázali i popovou písničku zahrát tak, že se za výsledek rozhodně stydět nemusí.

  Textově je „vlastník osamělého srdce“ vlastně klasický love song o zlomeném srdci a osamění. Z větší části ji ve své koupelně napsal kytarista a zpěvák Trevor Rabin, tehdy čerstvá posila kapely z Jihoafrické republiky. Hlavní hlas ale na nahrávce zpívá právě se navrátivší sólista Jon Anderson. Singl prakticky hned vyskočil v hitparádách, což posiloval ještě často vysílaný videoklip na MTV, za kterým stál režisér Storm Thorgerson, jinak dvorní výtvarník kapely Pink Floyd. V Americe se nakonec Owner Of A Lonely Heart usadil až na vrcholu žebříčku, odkud odsunul duet Paula McCartneyho a Michaela Jacksona Say Say Say.

  Později byla písnička často remixována (verze, kterou tak připravil Max Graham v roce 2005, se v Anglii dostala i do Top 10, což bylo výš než originál Yes, který v Anglii zabodoval „jen“ na spodní hranici první třicítky). Přezpíval ji také Colin Blunstone z kapely Zombies, Frank Zappa motivy z písně zapojil do živých verzí své písně Bamboozled By Love, Michael Jackson zase do své písně D.S. z alba HIStory. Parodoval ji seriál Simpsonovi, stejně jako „hudební komik“ Weird Al Yankovic.

  Když se vloni zeptali Jona Andersona, zda je po třiceti letech ještě pořád „vlastník osamělého srdce“, se smíchem odpověděl: „Nééé, dneska tomu už říkáme vlastník koně a káry.“

  A pro úplnost – písnička vyšla v listopadu 1983 (týden po vydání singlu) i na jedenáctém albu Yes nazvaném podle katalogového čísla desky 90125, její albová verze je ale téměř o minutu delší než singlový master.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...