Yes – Every Little Thing

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Nestává se často, abychom v hudební knihovně písničku Beatles vypíchli v jiné verzi než v jejich originálním podání. Every Little Thing ve verzi od progresivních Yes si to ale bezesporu zaslouží.

    Písničku napsal Paul McCartney v době příprav alba Beatles For Sale (1964) a později přiznal, že ji skládal s představou, že půjde o další singl kapely. Výsledek sice dopadl dobře (překvapivě hlavní hlas nezpíval autor, ale John Lennon), nicméně pro singl vybrali raději komerčně jistě silnější nahrávku I Feel Fine (a v USA následně ještě Eight Days A Week). A tak se Every Little Thing stala tím, čemu se občas v hantýrce sběratelů říká skrytý diamant. Ostatně i členům Beatles zůstala v hlavě, i po letech si ji improvizovaně zajamovali během zkoušek při filmování a natáčení alba Let It Be.

    Pět let po vydání Every Little Thing na desce se rozhodli ji oživit Yes. Ti hráli od roku 1968 a brzy se proslavili svými art rockovými aranžemi a v pop music nezvykle náročným muzikantstvím, které postupně posouvali až k rockové virtuozitě. Přesto za své vzory většina z nich nepovažovala jazzmany, jak by se dalo očekávat, ale právě Beatles, dvojici Simon & Garfunkel nebo Byrds. A proto také do svého repertoáru zpočátku zařazovali jejich písně – ovšem značně přetvořené (od Beatles v té době hráli také Eleanor Rigby nebo I’m Only Sleeping). Kupříkladu nahrávka Every Little Thing pořízená pro jejich eponymní album začne beatlesovskou melodii připomínat teprve po téměř dvou minutách (do předehry zapojili ještě fragment další beatlesovské písně Day Tripper).

    Byla to jedna z Jonových oblíbených (Jon Anderson, zpěvák Yes, pozn.), on byl velký fanda Beatles,“ komentoval později písničku klávesista Tony Kaye. „Byla to tehdy taková éra, zkrátka jsme sesypali různé písničky k sobě, sami jsme se teprve hledali a neměli jsme dost vlastních písní, které bychom mohli hrát. A z toho se rodila ta aranžmá…ale o albu předělávek jsme myslím nikdy neuvažovali.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...