Yardbirds – I Wish You Would

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Yardbirds je mimo jiné proslavená tím, že v ní na sólovou kytaru hrál Eric Clapton. Byla to pro něj jedna z prvních profesionálních zkušeností, ačkoliv jej brzy v sestavě nahradil Jeff Beck. Vůbec první Claptonův singl (a zároveň Yardbirds) byla rychlá bluesová píseň I Wish You Would.

  V té době už začínala zářit hvězda jménem Rolling Stones a hodně skupin se snažilo jejich styl napodobovat. V případě Yardbirds, kteří nějakou dobu doprovázeli i zemitého amerického bluesmana Sonnyho Boye Williamsona, je do toho spíše tlačil svérázný hudební impresário, manažer Giorgio Gomelsky, jak vzpomínal po letech právě Eric.

  Myslím, že měl Giorgio všechno naplánovaný od samýho začátku,“ napsal do své autobiografie Clapton. „Chtěl si na Yardbirds vynahradit všechno, o co přišel s Rolling Stones. Krok za krokem nás táhl nahoru, chtěl nás dostat před Stouny. Na začátku roku 1964 nás nechal podepsat smlouvu s Columbia Records a hned nás nahnal do studia, maličkýho místa v New Maldenu, abychom nahráli I Wish You Would od Billyho Boye Arnolda.“ Tak vznikl první singl skupiny.

  Billy Boy Arnold byl poměrně mladý černošský bluesman z Chicaga, který se učil právě od Sonnyho Boye Williamsona, se kterým Yardbirds vystupovali. I Wish You Would složil ovšem spíše pod vlivem Boa Diddleyho. Leonard Chess, zakladatel slavného bluesového labelu Chess Records, dokonce chtěl skladbu s Diddleym natočit, ale z nápadu nakonec sešlo a desku nazpíval přímo Arnold. „Byla to jednoduchá, chytlavá písnička, a i když mi připadala skvělá, měl jsem z toho nahrávání dost smíšený pocity,“ vzpomínal dále Clapton na nahrávání Yardbirds. „Přistupoval jsem k muzice děsně zásadově a měl jsem za to, že má cenu jedině naživo. Vyznával jsem teorii, podle který bylo nahrávání čistě a prvoplánově komerční záležitost, takže to nebyla opravdová muzika. Byl to fakt dost směšnej a patetickej postoj. Ve skutečnosti jsem si jen připadal trapně, protože ve studiu vynikly všechny moje nedostatky.“ A Eric je dnes skutečně přísný na svůj debut: „Když jsme si pak poslechli výsledek a porovnali to s tím, z čeho jsme vycházeli, znělo to dost uboze. Bylo na tom slyšet, jak moc jsme mladý a bílí.“

  Přes Erikovu kritiku ale zněl singl velmi svěže a na britské scéně měl jistě šanci prorazit. Skupina jej zahrála i v televizi, nicméně nakonec žebříček přeci jenom minul. Kapela ještě neměla dostatečně silnou reputaci, aby se deska hrála v rádiích. Úspěch jim přinesl až následující Good Morning Little Schoolgirl a slávu až ten třetí For Your Love. Přesto I Wish You Would hráli na koncertech jak s Jeffem Beckem, tak i později s Jimmym Pagem. Písničku navíc přezpíval např. také David Bowie, Canned Heat nebo Sweet a dnes patří do zlatého fondu britského rhythm and blues.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...