Yardbirds – Goodnight Sweet Josephine

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 1966 hrála skupina Yardbirds ve své nejsilnější sestavě. Sice jim utekl baskytarista Paul Samwell-Smith, ale na nástroj se rychle přeučil doprovodný kytarista Dreja a skupinu zvukově táhl neuvěřitelný tandem kytaristů: Jeff Beck a Jimmy Page. Vše se zdálo být ideální pro další sérii hitů, jenomže…

  Yardbirds si ve stejné době zahráli v kultovním Antonioniho filmu Zvětšenina, ale kapela sílu dvou talentů neunesla. Nakonec na podzim 1966 vyhodili Jeffa Becka, který spoluhráčům už lezl na nervy svým perfekcionismem a ostře výbušnou povahou. S odstupem času by se dalo říci, že tím začal konec Yardbirds a začínala legenda Led Zeppelin.

  Poslední singl s Beckem byla energií nabitá bluesrocková Happenings Ten Years Time Ago, kdy přišel na baskytaru vypomoci John Paul Jones (budoucí člen Led Zeppelin). Ovšem po Top 10 hitech jako Over Under Sideways Down, Shapes Of Things, For Your Love nebo Heart Full Of Soul bylo velkým zklamáním, když se najednou nový singl zastavil už na #30 v Americe, a v Británii dokonce jen na spodní hranici první padesátky.

  Přesto se kapela pustila do práce na novém albu nazvaném Little Games. Z nahrávacích sessions postupně vycházely singly Little Games, Ha Ha Said The Clown nebo Ten Little Indians, ale jejich ohlas byl velmi vlažný a skupina směřovala k neodvratnému konci. To mrzelo zejména Jimmyho Page, který byl rád, že se konečně stal členem dobré skupiny, a ne jen najímaným studiovým hráčem. Entusiasmus v Yardbirds ovšem rychle ztrácel bubeník McCarty, basák Dreja i zpěvák Keith Relf. Nahrávání posledního singlu Goodnight Sweet Josephine proto probíhalo v téměř jiné sestavě: kytara Jimmy Page, baskytara John Paul Jones, bicí Clem Cattini a klávesy Nicky Hopkins. Keith Relf ještě dozpíval hlavní vokál, ale singl nakonec vyšel jen v USA, kde se z něj stal víceméně vlažný propadák (#127). Bylo rozhodnuto, bývalí členové slavné kapely ji odpískali. Jimmy Page proto s Jonesem a zprvu i Cattinim drželi značku pod názvem New Yardbirds (Noví Yardbirds), ale po angažování zpěváka Roberta Planta a nového bubeníka Johna Bonhama se název mění na Led Zeppelin.

  Goodnight Sweet Josephine tak znamená poměrně smutnou tečku za legendou Yardbirds. Přitom sama píseň spíše doplatila na dobu vydání, rozhodně nešlo o podprůměrné zboží. Jejím autorem byl spolehlivý hitmaker Tony Hazzard, autor hitů mnoha předních interpretů jako Hollies, Manfred Mann, Lulu, Cliff Richard nebo Herman’s Hermits. Při dnešním poslechu výběru hitů skupiny by asi ani nikoho nenapadlo, že ve své době se žebříčkům singl vyhnul.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...