Yardbirds – For Your Love

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Eric Clapton zpravidla nikdy dlouho nevydržel u jednoho hudebního stylu, byť se jeho životem jako nit vine hlavně blues. Hrál ale i psychedelii, rock, reggae, nedávno dokonce dixieland a nazpíval také celou řadu výborných popových hitů. V roce 1965 se mu ale pop zdál natolik bezcenný, že kvůli němu odešel z kapely Yardbirds.

  Skupina Yardbirds byla první profesionální kapela, kde Clapton hrál (i když zkušenosti sbíral už dříve u liverpoolských Casey Jones And The Engineers), první deska jim sice propadla, ale následná předělávka Good Morning Little Schoolgirl od bluesmana Sonnyho Boye Williamsona už se chytla a třetí singl mohl být do velké míry rozhodující. Yardbirds se báli, že další blues jim kariéru zastaví a rozhodli se – navzdory Claptonovým protestům – natočit písničku For Your Love.

  For Your Love napsal neznámý Graham Gouldman. Tehdy mu bylo 19 let, hrál v kapele The Mockingbirds a přivydělával si v obchodě s pánskou konfekcí. Pod vlivem Beatles tehdy začal skládat písničky a snažil se je udat obchodním manažerům. Nakonec si od něj dvě vzali, ale právě For Your Love mu zase vrátili jako nepoužitelnou. Gouldmanův manažer v ní ale naopak cítil velký potenciál a dal si za úkol ji nabídnout přímo Beatles. Ti samozřejmě už tehdy skládali své písně sami, nicméně díky tomu se nahrávka dostala k manažerovi Yardbirds, kteří ji vzápětí natočili a přinesla jim obrovský celosvětový hit.

  Nicméně Eric Clapton ji rád neměl a vůbec ji nechtěl nahrávat, dokonce v ní nebylo ani místo na kytarové sólo, což mu kapela vynahradila tím, že na B stranu singlu zařadili instrumentální Got To Hurry, což bylo prakticky pouze Ericovo sólo na bluesový doprovod. I tak, ale vztahy v kapele zaskřípaly a Eric brzo přešel do John Mayall’s Bluesbreakers (v Yardbirds ho nahradil neméně talentovaný Jeff Beck). A i když Yardbirds nahráli hitů posléze ještě celou řadu, nejslavnější nahrávkou od nich dodnes zůstává právě tato deska.

  For Your Love později hráli také Herman’s Hermits, Humble Pie, Fleetwood Mac, Gary Lewis and the Playboys a na koncertech občas dokonce Led Zeppelin. Písničku také oživily filmy jako Strach a hnus v Las Vegas nebo Piráti na vlnách.

  Kapela The Mockingbirds se sice nikdy neproslavila, nicméně z Grahama Gouldmana se stal hitmaker, napsal např. také Bus Stop nebo Look Through Any Window pro Hollies, No Milk Today pro Herman’s Hermits a pro Yardbirds další hity jako Heart Full Of Soul a Evil Hearted You. V 70. letech se pak stal členem a spolu s Ericem Stewartem i motorem kapely 10cc.

  Interpret: The Yardbirds
  Autoři: Graham Gouldmann
  Rok vydání: 1965

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...