Wizzard – See My Baby Jive

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Když se skupina Move začala převtělovat do Electric Light Orchestra, její tehdejší dva tvůrčí tahouni Roy Wood a Jeff Lynne si rozuměli stále méně a méně. Kapela brzy připomínala rčení o dvou kohoutech na jednom smetišti. Byť označit ELO za smetiště pochopitelně nemůžeme. Vody se uklidnily až po odchodu Roye Wooda, který založil novou skupinu Wizzard a hned dokázal, že Jeffa k úspěchu nepotřebuje.

  Manažer Don Arden angažoval kapelu, aniž by slyšel jedinou notu toho, co chtějí hrát. Natolik věřil intuici Roye Wooda a nebyl zklamaný. Už první singl Wizzard s názvem Ball Park Incident v roce 1972 zabodoval v první desítce hitů, následující See My Baby Jive se o pár měsíců později usadil až na samotném vrcholu.

  Konkrétně See My Baby Jive manažer označil za Royovu poctu producentovi Philu Spectorovi a jeho tzv. zvukovým stěnám. Tedy typickému zvuku Spectorových nahrávek, kdy na sebe vrstvil různé znásobené nástroje i hlasy. Potvrdil to sám Roy Wood: „Wizzard měli v první sestavě dva čelisty, dva bubeníky, dva saxofonisty, k tomu kytaru, basu, klávesy. Co jiného dostanete než zvuk Phila Spectora?“ smál se v rozhovoru pro knihu Tisíc hitů #1.

  Zároveň kapele přinesl hit limity. Očekávalo se totiž, že i další desky budou ve stejném stylu. „S nahrávacími společnostmi nikde nevíte, na čem jste,“ postěžoval si Roy Wood nedávno. „Hodně z nich vám totiž řekne: ‚Prima, tak zas přijďte, až bude mít složenou další See My Baby Jive.‘ No a jiní lidé chtějí víc taneční písničky, tudíž se snažím hledat cestu tak nějak mezi tím.“

  Hit se držel v čele britského žebříčku na jaře 1973 čtyři týdny, než ustoupil hitu Can The Can od Suzi Quatro. Dostal zlatou desku za milionový prodej a skupina ABBA jej později označila za inspirační zdroj svého průlomového hitu Waterloo. Dodnes nechybí v repertoáru Roye Wooda: „Já bych nemohl být součástí nějakých revivalových turné kapel sedmdesátých let. Ale samozřejmě když děláme koncerty, musíme sáhnout i po starých věcech, protože lidé očekávají, že jim je zahrajeme. See My Baby Jive třeba, tu musíme hrát, ale děláme to tak, aby nám sedla i dneska, takže má novou podobu s dechovou sekcí a šlape to myslím moc dobře,“  pochvaloval si v roce 1993.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...