Wings / Rockestra – So Glad To See You Here

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Spolupráce s Paulem McCartneym, to je něco, co se zpravidla neodmítá, naopak mnoho hudebníků si tím splní svůj sen. V roce 1978 to byl ale právě Paul McCartney, kdo oslovil celou plejádu nejlepších britských muzikantů, aby s jeho skupinou Wings natočili dvě písně…

  Bylo to v době, kdy Wings připravovali album Back To The Egg, které přineslo více rockovějších písní než některá předcházející alba a McCartney se je rozhodl vyšperkovat skutečně exkluzivní sestavou na dvou nahrávkách, So Glad To See You Here a instrumentální Rockestra Theme, která byla podle neobyčejného seskupení pojmenovaná.

  Onen Rockestra (vedle všech členů Wings) tvořili:
  David Gilmour (Pink Floyd) – kytara
  Hank Marvin (Shadows) – kytara
  Pete Townshend (Who) – kytara
  John Bonham (Led Zeppelin) – bicí
  John Paul Jones (Led Zeppelin) – baskytara
  Ronnie Lane (Small Faces/Faces) – baskytara
  Kenney Jones (Small Faces/Faces, Who) – bicí
  Bruce Thomas (Attractions Elvise Costella) – baskytara
  Gary Brooker (Procol Harum) – piáno
  Tony Ashton (Remo Four, Ashton, Gardner & Dyke) – klávesy
  Speedy Acquaye – perkuse
  Tony Carr – perkuse
  Ray Cooper – perkuse
  Morris Pert – perkuse
  Howie Casey – dechy
  Tony Dorsey – dechy
  Steve Howard – dechy
  Thaddeus Richard – dechy

  Nahrávání proběhlo 3. října 1978 ve slavných studiích Abbey Road (existuje i filmový záznam) a měl se jej účastnit také Keith Moon z  Who, ale bohužel nedlouho před nahrávací session nešťastně zemřel. Smutnou shodou náhod bylo i to, že právě Keith Moon prý McCartneyho na nápad s touto „super sestavou“ přivedl. Dalším původně plánovaným členem kapely, který se nakonec natáčení nezúčastnil, byl Jeff Beck (údajně požadoval dle McCartneyho názoru příliš velkou kontrolu nad výslednou nahrávkou).

  Celá skupina vystoupila (spolu s Queen, Pretenders, Clash, Who a dalšími) i na charitativním koncertu pro Kambodžu, pro který Paul McCartney nechal ušít speciální obleky. Jediný Pete Townshend jednotné obleky prý považoval za nesmysl a kostým si odmítl vzít na sebe (jak dokazuje ostatně i filmový záznam). Přes výjimečnost obou skladeb ale Paul ani jednu z písní nedal na singl, tudíž skladby neměly možnost případně vstoupit do hitparád a staly se pouze ozdobou zmíněného alba Back To The Egg.

  Navíc se jedné z písní, Rockestra Theme, dostalo ocenění Grammy za nejlepší instrumentální nahrávku roku (a na singlu vyšla alespoň ve Francii).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...