Wilson Pickett – Mustang Sally

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Člen Rock and rollové Síně slávy, muzikant, který více než padesátkrát skóroval v americkém R&B žebříčku. Skladatel, zpěvák, který se i na přelomu milénia vrátil na výsluní slávy s Grammy oceněným albem It’s Harder Now. Ale na druhé straně také muž, který měl stále problémy s policií (nelegální zbraně, drogy), který dokonce pod vlivem alkoholu způsobil nehodu, při níž zemřel člověk – za což šel do vězení. Život Wilsona Picketta byl zkrátka velmi pestrý.

  Jedním z jeho nejslavnějších hitů je rhythm and bluesová píseň Mustang Sally. Sám Pickett ji ovšem nenapsal, jejím autorem a prvním interpretem byl Mack Rice. Celé to začalo jako vtip, zpěvačka a herečka Della Reese vyprávěla Riceovi, že chce svému bubeníkovi koupit jako dar k narozeninám auto Lincolna. Když se to bubeník Calvin Shields dozvěděl, z legrace řekl: „Já nechci Lincolna, ať mi koupí Mustanga!“ Právě to inspirovalo Rice, aby zpěvačku překřtil na „Mustang Mama“ a napsal stejnojmennou píseň. Aretha Franklin mu ale poté doporučila změnit název na lepší Mustang Sally.

  Nicméně Mustang Sally v jeho podání nijak zvlášť nezazářila a stala se jen malým hitem. Nahráli ji také Young Rascals, ale jejich verze zůstala na dlouho v archivu, protože s ní mezitím zabodoval právě Wilson Pickett. Ten se k ní dostal vlastně náhodou, Rice vystupoval v koncertní show spolu s dalším zpěvákem Clydem McPhatterem, když ten náhle onemocněl. Zaskočil za něj právě Wilson Pickett, se kterým byli s Ricem léta kamarádi, protože zpívali původně ve stejné skupině Falcons. Pickett slyšel Rice zpívat Mustang Sally a rozhodl se ji udělat po svém. A celosvětový hit byl brzy na světě.

  Píseň natočila také další populární kapela Coasters a pro film Commitments ji přezpíval Andrew Strong. Pickettova verze také figuruje v přehledu pětistovky nejlepších písní historie podle časopisu Rolling Stone.

  Slova „Ride, Sally, ride“ (Jeď, Sally, jeď) z textu písně v roce 1983 plnila noviny, když se do vesmíru podívala vůbec první americká astronautka Sally Ride a Američané ji slovní hříčkou spontánně oslavovali.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...