Wilson Pickett – Land Of 1000 Dances

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Tancování patří k hudbě stejně jako rytmus a hudební nástroje, tisíce písniček bylo napsaných přímo primárně k oslavě nějakého tance, hned tisíc najednou jich podle svého názvu oslavuje hit Land Of 1000 Dances proslavený hlavně Wilsonem Pickettem.

  Pickett ovšem – ačkoliv sám autor řady hitů – si tuhle písničku nenapsal, jejím autorem je Chris Kenner, ten ovšem do písničky původně nenapsal onu nejslavnější část, kdy zpěvák zpívá pouze slůvka „na na na“ bez dalších slov. Ty tam přidala kapela Cannibal & The Headhunters v roce 1965, kdy písničku přezpívali a kdy jejich zpěvák slova v jednu chvíli zapomněl a nahradil jen oním skandováním. Nakonec se jim to zalíbilo, začalo to používat cíleně a z písničky to udělalo její poznávací prvek. Nicméně Cannibal & The Headhunters sice písničku vzali do hitparád, ale skutečnou slávu jí vtiskl právě až Wilson Pickett rok po nich, tj. v roce 1966.

  Pickett tehdy vyjel z Memphisu, kde natáčel své hity, za novou inspirací a zastavil se v Alabamě, kde v tamních studiích natočil právě tuhle stěžejní písničku své desky The Exciting Wilson Pickett. Album vyšlo v srpnu 66 a jako titulní singl k němu byla vybrána právě písnička o „zemi tisíce tanců“, která mu vzápětí přinesla největší hit jeho kariéry.  Byla to jeho třetí jednička v R&B žebříčku a singlu se prodalo přes milion kusů, takže mu vynesl i zlatou desku.

  Navzdory názvu do písničky Kenner napsal „jenom“ šestnáct, tehdy v Americe populárních,  tanců: Pony, Chicken, Mashed Potato, Alligator, Watusi, Twist, Fly, Jerk, Tango, Yo-Yo, Sweet Pea, Hand jive, Slop, Bop, Fish, Popeye.

  Jako spoluautor písničky je občas uváděný také Fats Domino, údajně proto, že výměnou za spoluautorský kredit souhlasil, že písničku nahraje. Vedle něj ji ale později nahrály desítky dalších, např. Bill Haley, Patti Smith, Otis Redding, Young Rascals, Tina Turner, Roy Orbison nebo Little Richard.

   

  Interpret: Wilson Pickett
  Autoři: Chris Kenner
  Rok vydání: 1966

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...