Who – Who Are You

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Zcela nepřehlédnutelným členem anglické skupiny Who byl jejich energický bubeník nenapodobitelného stylu Keith Moon. Do nebeského angažmá odešel předčasně v roce 1978, jen pár dní poté, co skupina vydala své osmé album s titulním hitem Who Are You.

  Tvůrčí mozek kapely Pete Townshend nechodil v textu písně pro inspiraci daleko, jednoduše prý popsal jeden konkrétní den svého tehdejšího života – měl nekonečný ranní meeting v hudebním nakladatelství, po kterém se rovnou vydal do baru. Tam se opil a pohádal se členy punkových Sex Pistols, kteří tehdy odsouvali stárnoucí Who z pozice mladých rebelů. Opilý se toulal v londýnském Soho, až usnul, a vzbudil jej policista, který mu doporučil, že pokud nechce spát v cele, měl by jít spát domů. Řada těchto zážitků se skutečně do textu písně dostala. Hudebně pak písnička vznikala delší dobu, pirátské záznamy koncertů Who dokládají, že základ zněl během jamů na koncertech minimálně již o dva roky dříve.

  Když skupina píseň natáčela ve studiích, snímaly je při tom filmové kamery, díky čemuž vznikl také klip písně. Známá je především pasáž, kdy bubeník Keith Moon dostává záchvaty smíchu při natáčení společného tleskání s baskytaristou Entwistlem a Townshendem. Ačkoliv je na videu nevidíme, natáčení písně se účastnily také dvě další hudební legendy – Rod Argent (Zombies, Argent) hrál na piáno a Andy Fairweather-Low (Amen Corner, Roger Waters, Bill Wyman…) pomohl s doprovodnými vokály. Zpěvák Roger Daltrey v písničce dvakrát zazpívá vulgární slovíčko „fuck“, ale i přesto se písnička stala součástí vysílání mnoha rádií.

  Motiv z Who Are You se stal znělkou i u nás populárního seriálu americké televize Kriminálka Las Vegas. Roger Daltrey, který je také příležitostným hercem, dokonce v jednom díle hostoval.

  Album s písní Who Are You vyšlo 18. srpna 1978, ironií osudu na obale desky Keith Moon sedí na židli s nápisem „Neodnášet“. Moon 7. září spolykal dvaatřicet tablet léku Clomethiazol, který bral, aby se zbavil závislosti na alkoholu. S největší pravděpodobností ale nešlo o sebevraždu, Moon bohužel téměř zásadně přeháněl dávky všeho, co bral: doporučená dávka tohoto medikamentu byla tři prášky denně. Dvacet šest jich jeho tělo už ani nestihlo zpracovat.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...