Who – Squeeze Box

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ačkoliv byla koncepční deska skupiny WhoQuadrophenia velkým úspěchem roku 1973, legendární rockové skupině se tehdy dlouhodobě nedařilo navázat na své slavné hity šedesátých let. Singlům jako Love Reign O’er Me, The Real Me nebo Postcard zkrátka nepřálo štěstí. Do první desítky Who nakonec po tříleté pauze vrátil až hit Squeeze Box.

  A jak už to tak často v hudební historii bývá, tento Top 10 hit vůbec nevznikal jako cílený hitparádový trhák. Pete Townshend si zkrátka zakoupil akordeon (squeeze box je v angličtině hovorové označení tohoto nástroje) a zkoušel na něj hrát. Přitom vznikla mimoděk jednoho odpoledne tato písnička. Pete s ní natolik „nepočítal“, že využil ještě druhého slangového významu sousloví squeeze box, které označuje ženské přirození. Výsledkem byl dle Townshendových slov celkem hloupý přisprostlý vtip. „Koupil jsem si akordeon a jedno odpoledne se na něj pokoušel hrát. Povedlo se mi z něj dostat takový polkový rytmus a z toho vznikla celá písnička. K mému velkému překvapení jsme ji s Who potom výborně natočili. A ještě větší překvapení pro mě bylo, když se z ní stal v Americe hit.“

  Nicméně písnička se z vtipu nakonec stala hlavním tahákem nejnovějšího alba kapely (The Who By Numbers) a fanoušci si ji zamilovali. A vedla si skutečně dobře, kupříkladu v Austrálii to dobojovala až na vrchol žebříčku, stejně tak v Kanadě, v Irsku mu chyběla jediná příčka.

  Who ji hráli na koncertech v 70. i 80. letech, ale poté z jejich repertoáru zmizela a dnes se k ní zpravidla nevracejí, ačkoliv ji má rád i zpěvák kapely Roger Daltrey: „Na Squeeze Box je nejlepší to, jak je roztomile jednoduchá, neuvěřitelně chytlavá písnička. Opravdu veselá. Nikdy jsem s ní neměl problém, protože si zkrátka nehraje na nic jiného, než co skutečně je. A na koncertech ji fanoušci milují.“

  A nejen fanoušci, Squeeze Box převzali do repertoáru také např. Bon Jovi, Poison, Sheryl Crow, Collective Soul a řada dalších. Zazněla také v seriálech jako Simpsonovi či Dva a půl chlapa.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...