Who – My Generation

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Who v šedesátých letech doslova vyrazila dech všem, kteří si do té doby připadali jako „tvrdá“ skupina. Speciálně když v roce 1965 do světa pustili singl s písní My Generation a často ještě během jejího hraní s chutí rozbili své nástroje na kusy.

  Během prvního turné kapely písničku napsal tvůrčí motor skupiny, kytarista Pete Townshend. V roce 1987 řekl pro časopis Rolling Stone: „My Generation byla o hledání svého místa ve společnosti. Byl jsem tehdy naprosto ztracený, skupina teprve začínala a čekalo se, že naše kariéra bude dost krátká.“ Také řekl, že inspirací mu byla Young Man Blues od Mose Allisona, kterou Who rovněž měli v repertoáru.

  Energický zpěv Rogera Daltreyho doplňovaly vedle kytary autora také dominantní bicí Keithe Moona a skvělá baskytarová sóla Johna Entwistla (jedna z prvních v rockové historii). Na Rogerově zpěvu bylo navíc originální, že se ve verších schválně zakoktával – tenhle nápad přišel až během natáčení písničky a přišel s ním manažer kapely Kit Lambert. Byl to také Lambert, kdo doporučil My Generation zahrát rychle, Who ji původně zkoušeli hrát i pomalu v bluesovém duchu.

  Redaktorům v BBC se nelíbil nádech My Generation, speciálně verše jako „Doufám, že umřu dřív, než zestárnu“ (což zpěvák Daltrey ještě podtrhl, když v jednom tehdejším rozhovoru řekl, že se raději před třicítkou zabije, než by zestárl – naštěstí pro nás i pro něj to později přehodnotil). Písnička se proto na BBC nehrála, ale poté, co začala stoupat v žebříčku, redaktoři názor změnili. Stala se také nezbytnou součástí koncertních show skupiny, přičemž si ji často nechávali na konec koncertu, kdy při ní záměrně zničili své nástroje.

  V Anglii se písnička stala obrovským hitem, ale v Americe překvapivě propadla, Who se tam proslavili až později (konkrétně My Generation  představili Američanům v roce 1967 v komediální show Smothers Brothers a – opět během písně rozbili nástroje na kusy – do té doby něco nevídaného). Časopis Rolling Stone ji označil za 11. nejlepší píseň historie. V pozdějších letech ji natočily i jiné rockové legendy jako Green Day nebo Iron Maiden, ale také třeba Robbie Williams či skupina „s nejstaršími členy na světě“ Zimmers (věkový průměr cca 75 let). Poslední jmenovaná ji v roce 2007 znovu poslala do první třicítky hitů.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...