Who – I Can’t Explain

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Who je nesmazatelnou rockovou legendou. Vystupovali zprvu pod názvem High Numbers, než se vtipně přejmenovali na Who (tj. zájmeno „kdo“) a hned prvním singlem pod novým jménem prorazili. Nebylo divu, byla to skvělá riffová I Can’t Explain.

  Skupina se tehdy autorsky ještě hledala, její repertoár tvořili hlavně převzaté americké písničky stylu rhythm and blues, ale kytarista skupiny Pete Townshend autorsky velmi rychle rostl a Who na něj vsadili. Dobře udělali, Pete složil všechny zásadní hity skupiny včetně toho prvního, I Can’t Explain. A ten hned obsahoval Peteovo oblíbené téma, hledání sama sebe a neschopnost komunikace se světem a společností (v tomto případě s dívkou).

  Producentem nahrávky byl chicagský rodák Shel Talmy, který spolupracoval už s podobně orientovanými Kinks, takže muzice Who dobře rozuměl. Ostatně Townshend později připustil, že právě první hity Kinks byly vzorem pro I Can’t Explain. Zároveň si ale Talmy nebyl jistý, jestli skupina ve studiu nervozitou nezklame a pojistil si alespoň kytaristu – na nahrávání pozval tehdy velmi vytíženého studiového kytaristu Jimmyho Page. Nakonec ale jeho služeb nebylo třeba, Townshend kytaru bez problémů natočil sám. Page později prozradil, že na nahrávce ale přesto hraje: „V I Can’t Explain hraju na doprovodnou kytaru – popravdě jsem vůbec nebyl potřeba, ale měl jsem štěstí, že jsem tam zrovna byl. Jenom jsem posílil kytarové rify, hrají tam dvě kytary na místo jedné.“ Dalšími hosty nahrávání byli muzikanti z právě vznikajícího tria Ivy LeagueJohn Carter a Ken Lewis nazpívali vysoké vokální harmonie a Perry Ford navíc hrál na piáno.

  O vlivu Kinks na začátky Who a první hit mluvil v 90. letech zpěvák skupiny Roger Daltrey: „Už jsme věděli, že Pete dovede skládat písničky, ale nezdálo se, že by to bylo potřeba, protože tu pořád byla hromada neznámé muziky z Ameriky. Ale kapely jako Kinks začaly dělat své věci a právě oni na nás měli asi největší vliv. Pete se u nich hodně inspiroval, I Can’t Explain nenapsal jako jejich kopii, ale v základu je to takový derivát hudby Kinks.“ Sám Townshend k tomu dodal: „Nevím, co bych o vzniku téhle písničky řekl. Vlezla mi do hlavy, když mi bylo osmnáct a půl.“

  Who zabodovali s I Can’t Explain v britském žebříčku, kde vyskočila až na #8 a otevřela tak cestu dlouhé sérii jejich hitů. Amerika ji přijala mnohem vlažněji, singl se v Billboardu zastavil už na #93.
  Who ji zařadili i do svého setu na slavném festivalu Woodstock a hráli ji i později často během svých turné. Elton John zapojil zlomek písně do další skladby Who Pinball Wizard, kterou nazpíval pro filmovou verzi rockové opery Tommy. I Can’t Explain ale převzali také David Bowie, Yvonne Elliman, Clash nebo Iggy Pop.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...