Who – Happy Jack

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Who se prosadila jako ostrá rhythm and bluesová skupina, hity jako My Generation nebo I Can’t Explain nenechaly žádného jejich fanouška sedět na židli, když oni hráli. V roce 1966 po sérii rychlých „vypalovaček“ přišli s překvapivě klidnou písní Happy Jack.

  Happy Jack vznikl během příprav druhé LP desky kapely A Quick One, ačkoliv se na ní nakonec neobjevil (zato americký ekvivalent alba píseň nejen obsahoval, ale dokonce i pojmenoval). Hlavní hlas zpíval Roger Daltrey, ale střídal se výjimečně s baskytaristou Johnem Entwistlem.

  Jako drtivou většinu písniček Who, i tuto napsal jejich tvůrčí mozek Pete Townshend, prý jej k textu inspiroval bezdomovec, který přespával na pláži nedaleko domu, kde malý Pete jako dítě bydlel. Dokonce ho s kamarády jednou ve spánku zasypali pískem, ale ani tak se muž nerozzlobil a smál se s nimi. Odtud i název – Šťastný Jack.

  Když posloucháte nahrávku pozorně, uslyšíte na konci Townshenda křičet: „I saw you!“ (Já tě viděl!). Údajně to křičel na bubeníka Moona, který se snažil dostat k mikrofonu a „vylepšit“ písničku svým zpěvem.

  Who k Jackovi natočili i televizní videoklip (byť se tomu tak tehdy neříkalo), který měl být součástí většího humorně laděného TV pořadu. Z něj nakonec sice sešlo, ale klip se dochoval. Navzdory textu v něm skupina převlečená za lupiče chce vykrást jakýsi trezor.

  Who Šťastného Jacka hráli nějakou dobu i na koncertech, díky čemuž jej najdeme i na rozšířené verzi nejoceňovanějšího koncertního alba skupiny Live At Leeds. Zazněla také v reklamě na terénní vozidlo Hummer H2.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...