Who – Behind Blue Eyes

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Dnes se podíváme do repertoáru jedné z nejslavnějších rockových kapel, členů Rock and rollové Síně slávy a skupiny, která prodala miliony desek po celém světě. Zajímá nás skupina The Who s jejich osobní baladou Behind Blue Eyes.

    Pete Townshend, hlavní tvůrčí motor kapely, ji napsal pro hudební projekt Lifehouse, což měla být druhá rocková opera od Who po slavném Tommym. Townshend ji sice nikdy nedokončil, ale několik písní mu z ní zbylo na další desky Who, mimo jiné právě Behind Blue Eyes, která se objevila na albu ze zmíněného projektu vyrostlém: Who’s Next v roce 1971.

    Tak jako pro mnoho písní jeho kolegů byla inspirací pro Behind Blue Eyes Townshendova osamělost vůči zdánlivě krásnému světu rockové hvězdy. Napsal ji po koncertě v Denveru, po kterém si užil s „groupie“, jednou z dívek, jež rockové kapely doprovázely prakticky s jediným záměrem – sloužit svému idolu v jakémkoliv směru, včetně toho sexuálního. Právě povrchnost těchto vztahů inspirovala Peteho Townshenda k napsání Behind Blue Eyes.

    Who baladu s oblibou hrají dodnes na svých koncertech. Perličkou je, že jak Pete Townshend, tak zpěvák Roger Daltrey mají oba modré oči (blue eyes). V roce 2003 písničku přezpívala kapela Limp Bizkit pro film Gothika s hvězdnou Halle Berry, přičemž z ní ale vypustili střední rockovou pasáž. Přesto měla i jejich verze velký ohlas.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...