Who – Baba O’Riley

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Příznivci amerického seriálu Kriminálka New York si jistě dobře pamatují melodii, která zní ve znělce tohoto akčního pořadu. Je jím nahrávka skupiny Who Baba O’Riley z roku 1971. Dnes nabízíme v hudební knihovně její příběh.

  V roce 1969 skupina Who zazářila rockovou operou Tommy a její autor Pete Townshend začal pomýšlet na další koncepční projekt, kterým měla být opět rocková opera nazvaná Lifehouse. Celý dějový koncept byl myšlený jako filmové sci-fi, a ačkoliv jej skupina na pódiích prezentovala, na desce se rozpadl do samostatných písní pod názvem Who’s Next. Baba O’Riley celé album otevírala.

  Obsahově šlo o příběh skotského farmáře Raye, který se se ženou Sally a dětmi vydává na cestu do Londýna. Důraz je v textu kladený na výraz „pustina mladých“ (teenage wasteland), což Townshend později vysvětloval: „Baba O’Riley je o absolutní opuštěnosti teenagerů ve Woodstocku, kde všichni ujížděli na kyselině a dvacet lidí si odneslo následky na mozku. Problém byl v tom, že to všichni oslavovali: Pustina mladých, hurá, všichni jsme v pustině!“ Název písně s textem souvisí pouze ideově, Baba O’Riley totiž v textu vůbec nezazní. Jméno Baba si Townshend vypůjčil z příjmení svého spirituálního gurua, kterým byl Ind Meher Baba. Terry Riley byl zase skladatel, který se specializoval na experimentální minimalistickou hudbu. Townshend prý vycházel z nápadu, jak by asi znělo, kdyby mystický duch Mehera Baby byl přes počítač transformován do hudby Terryho Rileyho.

  Píseň zpíval Roger Daltrey, pouze ve střední části jej vystřídal autor Townshend. Bubeník Keith Moon přišel s nápadem, že by do písně mohli dát i sólo na housle, což se Townshendovi líbilo, a tak se ho ujal jejich kamarád Dave Arbus z kapely East of Eden (na koncertech pak zpěvák Daltrey housle nahradil sólem na foukací harmoniku).

  Píseň byla později použitá v reklamách na auta Nissan Pathfinder, Cisco a Mazda, a jak už bylo řečeno, také ve znělce seriálu Kriminálka New York. Zlomek skladby zazněl na úvodním ceremoniálu londýnských olympijských her 2012, na závěrečném ceremoniálu Who zahráli celou píseň. Figuruje i v přehledu 500 nejlepších písní historie podle časopisu Rolling Stone. Když časopis Snoozer hledal 250 nejlepších rock’n’rollových písní, zařadil dokonce Baba O’Riley na první místo.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...